menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
mit afrykański lub indiański o stworzeniu świata
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Niespokojne słońce – lud Bantu

 Kosmologia ludu Bantu związana jest z kultem solarnym. Najwyższy bóg nazywany jest Wele Hakaba a ci, którzy modlą się do niego, przywołują w ten sposób także zależne słońce.

 Wele Hakaba uczynił niebo swoim domostwem, stworzył sobie także dwóch pomocników: Wele Muhawe i Wele Murumwa. Na niebie umieścił dwóch braci: Księżyc i Słońce. Księżyc był duży i lśnił okazale, podczas gdy młodsze  od niego Słońce nie mogło pochwalić się takimi atutami. Bardzo je to irytowało, w żaden sposób nie chciało się pogodzić z takim stanem. Zaczęło więc brata poszturchiwać aż konflikt zakończył się bójką. Słońce przegrało i spadło na dół. Księżyc wybaczył młodszemu bratu porywczość i naiwnie wciągnął słońce z powrotem do góry. Znowu doszło do poszturchiwań i walki, która nie wiadomo kiedy by się skończyła, gdyby Wele nie rozdzielił braci. Księżyc w wyniku kłótni stracił swój blask, a Słońce wyraźnie było z tego zadowolone. Wele postanowił, że tak właśnie pozostanie i dlatego Słońce odtąd dumnie oświetla dni, zaś światło księżyca widoczne jest tylko nocą. W następnej kolejności Wele stworzył chmury, deszcze i wielkiego koguta, którego uczynił odpowiedzialnym za zsyłanie piorunów. Stworzył też dwie tęcze, męską i żeńską. Gdy pojawiają się razem na niebie, wówczas deszcze przestają padać. Niebo pełne jest pomocników Księżyca i Słońca, czyli gwiazd. Gdy Wele zadbał już o wszystko, co mieści się w niebiosach, stworzył ziemię i cały jej krajobraz. Stało się to trzeciego dnia kreacji. Pierwszymi ludźmi, których Wele powołał do istnienia, był mężczyzna Mwambu i kobieta Sela. Cała ziemia pokryła się bujną roślinnością, pojawiło się też na niej wiele zwierząt. Mwambu i Sela byli prarodzicami ludzkości. Bóg podarował im również krowę, aby wychowywali ją i udomowali. Sześć dni trwało dzieło stwarzania, toteż siódmego dnia Wele udał się na odpoczynek.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...