menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Słowianski bogi.porównaj grecjie wyobrażenia o powstaniu świata z wierzeniami prasłowian
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Wyobrażenie Greków:

Grecy wyobrażali sobie że bogowie mają ludzkie postacie i przypisywali im cechy właściwe ludziom .Nazywano to antropomorfizmem. Największym szacunkiem otaczano najpotężniejszego z olimpijskich bogów Zeusa , stał się on ojcem bogów i ludzi , panem nieba , światła i piorunów , kierował siłami przyrody i porządkiem świata. Panowanie nad światem i ludźmi dzielił on ze swymi braćmi Posejdonem i Hadesem. Posejdon władał morzami , na dnie których miał swą siedzibę .Władzy Posejdona podlegały także wyspy , nadbrzeża i przystanie , gdzie Grecy stawiali mu świątynie , kaplice ,ołtarze , posągi i składali w ofierze białego konia , delfina lub gałązki sosny. Hades rządził światem podziemnym , wyobrażano go sobie jako bezlitosnego starca , siedzącego na tronie , z berłem w dłoni i Cerberem u stóp. Jako patrona bogactw naturalnych nazywano go także Plutonem i przedstawiano z rogiem obfitości w ręku . Cyprys i narcyz były poświęconymi mu roślinami .
Małżonką Zeusa była Hera , najpotężniejsza bogini na Olimpie, opiekunka małżeństw i wierności małżeńskiej. Z nią i z licznymi kochankami Zeus miał wiele dzieci : Afrodytę - boginię miłości i piękna ,Atenę - boginię mądrości i sprawiedliwej wojny ; Apollona, który zsyłał natchnienie artystom ; i wreszcie Hermesa, patrona podróżnych , kupców , sportowców i złodziei .Świat ludzi i bogów był ze sobą powiązany , bogowie ingerowali w ludzkie życie. Większość praw, które wtedy obowiązywały w Grecji zostało ustalonych przez bogów. Ludzie ze swoimi problemami przychodzili do bogów, z nadzieja, ze jako istoty stojące ponad ludźmi pomogą im rozwiązać spory i nieporozumienia.Wyobrażenie Prasłowian:

U prasłowian, wszystkie bóstwa powstały z krwi jednego boga, a u greków, pojawiły się z chaosu. U greków bogowie mieli cechy ludzkie.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...