menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
interpretacja wiersza najpiękniejszy sen marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Wstęp i częćciowa analiza wiersza:


Pawlikowska dała się poznać jako autorka utworów scenicznych: w latach 1924-1939 napisała kilkanaście sztuk teatralnych. Prawie wszystkie były wystawiane, a niektóre np. „Egipska pszenica” „ Zalotnicy niebiescy” odniosły sceniczny sukces.
Z poetki Miłości przekształciła się w poetkę Natury, zbuntowaną przeciw niej, ale i urzeczoną. Wiersze lat trzydziestych świadczą o głęboko przemyślanych dziełach przyrodoznawczych, filozoficznych i okultystycznych. Zarówno kult Natury, jak zainteresowania spirytyzmem i magia skierowały uwagę poetki w stronę religii hinduskiej.
Miłość do Jasnorzewskiego sprowokowała odmienne od dotychczasowych fascynacje poetyckie:przemijaniem, starzeniem się, śmiercią. To Jasnorzewski towarzyszył Marii w ostatnich, najtrudniejszych latach jej życia –na emigracji w Anglii, dokąd udała się po wybuchu II wojny –w czasie, gdy rozwijający się rak pozwalał jej pisać tylko między kolejnymi zastrzykami morfiny. Wybuch światowego konfliktu załamał ją całkowicie. Jej poezja pogrąża się w nostalgii za utraconą ojczyzną i staje się wyrazem katastroficznej wizji przyszłości.
Maria zmarła 9 lipca 1945 roku w szpitalu onkologicznym w Manchesterze w Anglii, tam też została pochowana.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
Nastrój panujący w wierszu "najpiękniejszy sen"

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...