menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
1. Geneza wojny trojańskiej.
2. Cechy gatunkowe eposu.
3. Cechy bohatera eposu.
4. Którzy bohaterowie są po czyjej stronie? Najlepiej dlaczego (Trojan, a po stronie Greków)
5. Archetypy bohaterów (który bohater jest czego archetypem?)
6. Najważniejsze informacje o wojnie trojańskiej (zarys całości)
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
1.
Aby zrozumieć wydarzenia opisane w Iliadzie –  pięknym  poemacie o dziejach wojny trojańskiej (Ilion znaczy  po grecku Troja) – należy cofnąć się więc  w czasie znacznie wcześniej,a bo to aż  do wesela księcia tesalskiego Peleusaoraz  pięknej boginki Tetydy. Na wesele  wtedy pto zaproszono wszystkich bogów z wyjątkiem  Eris, boginią niezgody. Zeus  zaś znając jej kłótliwy charakter, nie kazał jej posyłać zaproszenia. W pewnym  jednak momencie Eris jednak zjawiła się nieoczekiwanie na weselu – przyszła,  wtedy tylklo po to aby się zemścić. Rzuciła  ona wtedy na stół biesiadny złote jabłko  wraz z napisem „Dla najpiękniejszej”. Pomiędzy zaś  boginiami zakotłowało się, każda chciała, wtedy  aby to właśnie  ją ogłoszoną „tą najpiękniejszą”. Najgłośniej  zaś domagały się: Hera, Atena oraz  Afrodyta. Każda  zaś chciała mieć jabłko dla
siebie. Zeus natomiast  rozsądził, że sędzią sporu pomiędzy boginiami będzie  wtedy młody pasterz,  o imieniu Parys: której on przyzna  wtedy złote jabłko, ta je mieć będzie.

Parys zaś  był synem Priama, króla Troi, miasta ,które leżało  na wybrzeżu Azji Mniejszej. Na kilka dni  zas przed jego urodzeniem jego matka, Hekabe, miała  wtedy sen, że wydała  ona na świat płonącą żagiew, od której wtedy oto  spłonęło całe miasto. Wróżbici  zaś orzekli, że syn, którego urodzi, stanie  wtedy się przyczyną zagłady państwa. Noworodka  zas oddano więc pasterzom, aby wtedy  go wynieśli między wąwozy i tam oto  porzucili. Tak też się wtedy  stało, ale zaś  w parę dni później jeden z owych pasterzy, przechodząc obok miejsca, gdzie  wtedy oto
zostawiono dziecko, ujrzał, jak
niedźwiedzica własną piersią karmiła  te z Parysa. Wzruszył się i po czym  zabrał chłopaka do domu
. Pasąc trzody przybranego ojca wyrósł Parys na ślicznego pasterza, nic nie wiedział o swym królewskim pochodzeniu.

Gdy zas  boginie przybyły do niego na „sąd”, każda  wtedy obiecywała mu co innego, zależnie od swej profesji. Hera – władzę królewską, Atena – mądrość, a Afrodyta – najpiękniejszą kobietę świata, Helenę, żonę Menelaosa, króla Sparty. Parys  zas bez wahania oddał złote jabłko Afrodycie.

Niedługo po tym wydarzeniu urządzono w Troi publiczne igrzyska. Parys stanął do zawodów, a odniósłszy zwycięstwo wtedy  tak zjednał wszystkich urodą i wdziękiem, że wzięto go na dwór królewski. Po kilku dniach odkryła się tajemnica jego pochodzenia. Stary król Priam  natomaist wtedy płakał z radości, płakała Hekabe, zapomniano o złej wróżbie i  po cyzm przyjęto go Parysa do grona książąt. Teraz młodzieniec mógł wykonać z dawna planowany zamiar. Dobrał sobie świtę dworzan i podążył statkiem
do Sparty.

Na dworze zaś  spartańskim podejmowano gościa bardzo  miło i serdecznie, Menelaos przyjął  wtedy królewicza trojańskiego z honorami. Tymczasem Parys porwał Menelaosowi jego żonę Helenę i odjechał z nią do Troi. W całej Grecji zawrzało na wieść o tym, jak
zamorski barbarzyńca podeptał  wtedy święte prawa gościnności. Ogłoszono wojnę. Naczelne dowództwo objął Agamemnon, brat Menelaosa. Grecy przybiwszy do brzegów Azji wysłali do Troi Odyseusza oraz  Menelaosa żądając wydania Heleny. Trojańczycy  zaś wtedy odmówili wydania dziewczyny i  po czym zaczęła się wojna.

Wojna trojańska trwała całe  dziewięć lat
. Akcja „Iliady” obejmuje tutaj zaledwie  ostatni rok trwania walk, a to od momentu sporu Achillesa  wraz z Agamemnonem w sprawie Bryzeidy do pogrzebu Hektora.

2, 3. Epos to utwór wierszowany, w którym narrator opowiada o losach narodu i jego bohaterskich czynach. Cechy eposu klasycznego to przede wszystkim obecność inwokacji. Zauważyć można dwupłaszczyznowość akcji, tzn. plan realistyczny rozgrywa się w świecie ludzi, oraz plan fantastyczny, czyli świat bogów. Widoczna jest obecność stałych epitetów jak i porównań homeryckich, niezwykle kunsztownych, rozbudowanych do całej sceny obrazującej rzecz porównywaną. Epos jest charakterystyczny dla twórczości Homera (Iliada, Odyseja) czy Wergiliusza (Eneida).
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 6 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...