menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Naprawdę będę wdzięczny. Pozdrawiam :)
thumb_up_off_alt 6 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
 
verified
Najlepsza
1. Przed wojną Achilles żegna się z matką, boginią Tetydą, która uprzedziła go o przeznaczeniu, czekającym na niego. Jak brzmiała przepowiednia?

Niedługo przed rozpoczęciem wojny trojańskiej, bogini Tetydą, matka Achillesa, uprzedzała syna, że jeśli nie ruszy na wyprawę wojenną, to będzie miał żonę i dzieci, Ale jeśli jego dzieci, a potem wnuki i cały ród zginie, jego imię pójdzie w zapomnienie, a on nie zazna sławy. Jeśli zaś uda się na wyprawę wojenną, to czeka go krótkie życie, zginie, ale jego imię przetrwa wieki. Będzie sławny.

2. Dwie kobiety były źródłem konfliktu pomiędzy bohaterami historii. Jak się nazywały i kogo poróżniły?

Bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny trojańskiej było porwanie pięknej Heleny, żony króla Sparty- Menelaosa, przez królewicza trojańskiego Parysa.
Pierwszą z dwóch kobiet była Helena, która poróżniła Parysa i Menelaosa.

Achilles, najlepszy grecki wojownik, nie krył swej pogardy dla króla Agamemnona. Nie chciał też walczyć dla niego, aż do chwili, gdy w swym namiocie zastał niewolnicę ? Bryzeidę. Była ona jego nagrodą od króla za zniszczenie świątyni Apolla. Służka świątyni za nic miała jednak chwałę otaczającą Achillesa, czym niezwykle go zadziwiła. By lepiej ją poznać, dzielny wojownik postanowił wziąć ją w opiekę. Gdy niekonsekwentny Agamemnon porwał Bryzeidę, rozwścieczony Achilles odmówił walki w imię zdradzieckiego króla.
Drugą kobietą- przyczyna konfliktu była Bryzeida, która poróżniła Achillesa i Agamemnona.

3. Jaki jest filmowy portret Achillesa? Scharakteryzuj tę postać pamiętając o uzasadnieniu wybranych cech.

W filmie Achilles przedstawiony był jako człowiek:


-okrutny i bez zahamowań, bez wahania zabijał każdego przeciwnika, nie robiła na nim wrażenia krew tryskająca na wszystkie strony
-sprytny, zręczny, doskonały wojownik, bez trudu pokonywał przeciwników silniejszych, potężniejszych i bardziej doświadczonych w bojach od niego
-mściwy i bezwzględny, zabił Hektora, a jego zwłoki ciągnął za rydwanem
-mężny, potrafił znieść najcięższy bój, nigdy się nie poddawał, walczył do końca

Równocześnie obdarzony był bardziej subtelnymi cechami:

-wrażliwy, po śmierci swego przyjaciela, Patroklosa, płakał jak dziecko i był bliski załamania
-miał dobre serce i umiał być miłosierny ? oddał zwłoki Hektora, jego ojcu, Priamowi, i obiecał nie atakować Troi przez 12 dni, czyli przez okres trwania uroczystości pogrzebowych
-potrafił tęsknić, w czasie wizyty króla Priama, zatęsknił za rodzicami, co wywołało w nim eksplozję żalu

Taki sposób przedstawienia Greka udowadnia, że nawet wspaniali rycerze i najtwardsi wojownicy doświadczają takich samych uczuć i ?słabości?, jakie są udziałem ludzi przeciętnych i słabych, nie odznaczających się odwagą czy siłą woli.

4. Menelaos i Agamemnon byli braćmi. Filmowy scenariusz przedstawia ich śmierć pod murami Troi. Sprawdź w opowieściach mitologicznych, jak one ukazują losy bohaterów.

Według filmowego scenariusza Menelaos i Agamemnon bohatersko giną pod Troją. W opowieściach mitologicznych ich los jest zupełnie inny.

Sławny koń trojański znalazł się wewnątrz grodu. Nocą ukryci w nim wojownicy greccy, pod wodzą Menelaosa opuścili wnętrze drewnianego kolosa i zaczęli rabować i podpalać Troję. Król Menelaos odłączył od reszty, wpadł do domu Heleny, zabił Deifoba, brata Parysa i jej obecnego męża. Niespodziewanie na progu komnaty ukazała się Helena. W pierwszym odruchu wściekłości Menelaos chciał ją zabić, lecz ?na widok tej cudnej, tak kochanej, tak wytęsknionej kobiety, Menelaosa opuściła moc i żądza karania. Małżonków pogodziła słodka bogini Afrodyta.? Szczęśliwy król żył długo u boku Heleny. Umarł śmiercią naturalną.

Agamemnon powrócił do ojczyzny. Jednak jego żona ? Klitajmestra uważała się za wdowę i oddała swą rękę pięknemu Ajgistosowi. Nowi małżonkowie uknuli plan. Klitajmestra powitała Agamemnona na dziedzińcu, Zmęczonemu wojownikowi przygotowano kąpiel, ?Ledwo jednak wszedł do wanny, wpadli oboje: Ajgistos i Klitajmestra. Siekierami zarąbali bezbronnego.?

5. Filmowa wersja ukazuje Parysa, który z powodów romantycznych wykrada Helenę mężowi. Mitologia przedstawia tę historię inaczej ? znajdź odpowiedź, wykorzystaj motyw ?jabłka niezgody?.

W wersji filmowej Parys porwał Helenę z pobudek romantycznych, ogarnięty namiętną miłością do pięknej kobiety. Odmienna jest wersja mitologiczna.
Na weselu Tetydy i Peleusa zjawił się niepożądany gość ? bogini niezgody, Eris. Rzuciła ona na stół biesiadny jabłko z napisem ?DLA NAJPIĘKNIEJSZEJ? Rozgorzał spór między Ateną, Afrodytą i Herą. Każda z nich chciała je otrzymać. Spór rozstrzygnąć miał Parys. Hera, w zamian za tytuł najpiękniejszej, obiecała dać mu władzę, Atena ? mądrość, natomiast Afrodyta miłość pięknej Heleny. Parys bez wahania wybrał dar tej ostatniej. Niedługo po owym sądzie urządzono igrzyska na górze Ida. Parys wygrał je, a zjednawszy ludzi wdziękiem i urodą, został zaproszony na dwór. Po kilku dniach odkryła się tajemnica, iż jest synem Priama i Hekabe. Zapomniano o złej wróżbie związanej z tym faktem. Przyjęto go do grona książąt. Wtedy Parys dobrał sobie świtę dworzan i wyruszył na dwór króla Menelaosa, który powitał go serdecznie i pozwolił pozostać do swego powrotu, gdyż właśnie wyjeżdżał. Młodzieniec nie docenił łask króla i jeszcze tej nocy uciekł, wraz z cudną, daną mu przez Afrodytę ? Heleną, żoną Menelaosa.

6. Przed narodzinami Parysa jego matka miała proroczy sen. Co było jego treścią i jak go interpretowano. (...) Dlaczego Parys posługuje się łukiem, a nie jak inni herosi - mieczem czy oszczepem. Czy w filmie słusznie ośmieszono Parysa i jego zachowanie w pojedynku z Menelaosem?

?Parys był synem Priama, króla Troi, miasta leżącego na wybrzeżu Azji Mniejszej. Na kilka dni przed jego urodzeniem, matka, Hekabe, miała sen, że wydała na świat żagiew, od której spłonęło całe miasto. Wróżbici wyjaśnili, że syn, którego urodzi, stanie się przyczyną zagłady państwa. Noworodka więc oddano pasterzom, aby go wynieśli między wąwozy góry Ida i tam porzucili. Tak się stało. Ale w parę dni później jeden z owych pasterzy ujrzał, jak niedźwiedzica własną piersią karmiła Parysa. Wzruszył się i zabrał chłopaka do domu. Pasąc trzody przybranego ojca wyrósł Parys na ślicznego pasterza, który nic nie wiedział o swoim królewskim pochodzeniu.?
Parys posługiwał się łukiem, gdyż jedynie taką broń stosowano wśród ubogich pasterzy. Nie umiał walczyć tak, jak inni herosi. Nie przysposobiono go do walki na królewskim dworze. Uważam, że niesłusznie ośmieszono Parysa w czasie walki z Menelaosem, gdyż zachowywał się on w sposób naturalny, zgodnie ze swoim wychowaniem.

7. Gdzie leży Troja? Kto odkrył jej szczątki? Zredaguj krótką notatkę bibliograficzną.

Troja, Ilion, Truva, gród w Troadzie, o który, według tradycji greckiej toczyła się wojna trojańska. Obecnie jest to wzgórze Hisarlik u ujścia rzeki Kucuk Menderes (starożytny Skamander).
Troję odkrył niemiecki archeolog amator, H. Schilemann (1822-1890) w 1870 roku.
Schilemann zasłynął głównie z tego, iż cały swój ogromny majątek przeznaczył na badania archeologiczne i dowiódł, że świat Homera, opisywany w jego utworach, rzeczywiście istniał.
W latach 1871-1882 prowadził wykopaliska, które zakończyły się odkryciem ruin Troi. Odsłonił dziewięć warstw osadniczych, oznaczonych cyframi rzymskimi I ? IX, od 3000 r p.n.e. do czasów grecko ? rzymskich.
W trakcie wykopalisk Schilemann odkrył także słynny tzw. skarb Priama.
W latach 1874-1876 prowadził prace wykopaliskowe w Mykenach (odkrył 6 bogato wyposażonych grobów szybowych), w 1880 - w Orchomenos, w 1884 - w Tirynsie. Od 1882 współpracował z W. Drpfeldem.
Wyniki badań opublikował w licznych pracach, m.in. Myken (1878), Troja (1884), Tiryns (1886).
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt 2 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...