Bawić i uczyć to zadanie nie tylko artystów epoki oświecenia. Uważam, że ma ono charakter ponadczasowy. na przełomie wieków, spotykamy wiele dowodów na to, iż zarówno pisarze jak i poeci w swych utworach zawierali treści, przekazywali ważne życiowe nauki.
argumentem przemawiającym za tym stwierdzeniem są bajki Ignacego Krasickiego. Jego utwory maiły na celu nauczać poprzez zabawę. Morały wynikające z treści jego bajek, podobnie jak w oświeceniu, tak i dziś niosą ze sobą naukę i moralne przesłanie. Krasicki, poprzez zabawne, żartobliwe teksty krytykuje wady polskiej szlachty okresy oświecenia. Wyraźnie gani chciwość, przywary, brak samokrytyki.
Nauka poprzez zabawę towarzyszy nam również dziś, w naszym codziennym życiu. Na co dzień spotykamy się z wieloma formami, które mają za zadanie nauczać poprzez zabawę. Przykładem może być miedzy innymi nauka języków obcych dzieci w wieku przedszkolnym.
Współczesne utwory literackie i poetyckie, zawierające żartobliwe, satyryczne treści również ukazują nam głębsze treści z których należy czerpać naukę.
a przestrzeni wieków wielu pisarzy podejmując wybrane tematy, ośmieszają ludzkie wady i przywary. Zadaniem bajek, satyr, fraszek czy komedii jest nauka poprzez śmiech.
W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że "Bawić i uczyć to zadanie nie tylko artystów epoki oświecenia". Nauka poprzez zabawę zawsze będzie miała charakter ponadczasowy.