menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Mam opisać jak najdokładniej czym był i jak funkcjonował system feudalny
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
System feudalny był to system prawno-polityczny. Polegał on na rozdrobnieniu władczy publicznej i dominacji wielkich rodów ziemskich. Wyróżniamy w nim dwa podmioty. Seniora i wasala. Ten drugi składał pierwszemu tak zwany hołd lenny, czyli oddawał się pod opiekę seniora. Ten zapewniał wasalowi opiekę prawną, ochronę, a także często lenno (najczęściej ziemię). Wasal w zamian musiał być wierny swojemu seniorowi i udzielić mu pomocy wojskowej, płacić daniny, lub wypełniać jego polecenia.
 W systemie feudalnym funkcjonowała zasada "Wasal mojego wasala, nie jest moim wasalem". Znaczyło to tylko tyle, że na przykład monarcha, który jest najwyższym seniorem w państwie, a pod sobą miał najbogatszą i najbardziej wpływową szlachtę. Nie był już traktowany jako senior, przez bardziej ubogą szlachtę, która złożyła hołd najbardziej wpływowym szlachcicom. (Wyjątek stanowiła Anglia, gdzie każdy przyszły wasal najpierw musiał złożyć hołd lenny królowi.) Najniższą pozycję w takim społeczeństwie zajmowali chłopi, którzy dostawali ziemię w użytkowanie od możnowładców i szlachty.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...