Ekonomia pozytywna – koncentrowała się na wypracowaniu najbardziej uniwersalnych narzędzi i metod analizy ekonomicznej w celu możliwie bezstronnego uogólnienia procesów gospodarczych, unika wprowadzania sądów wartościujących , czy wprowadzania stwierdzeń. : czy jest to dobre , czy złe , korzystne czy nie dla gospodarki.
Ekonomia normatywna – koncentrowała się na tworzeniu określonego systemu poglądów wartościujących , na opracowaniu określonej ideologii umożliwiającej interpretację różnych zjawisk i procesów gospodarczych, wykorzystuje do tego celu dorobek ekonomii pozytywnej np. odpowiada na pytania : czy system gospodarczy funkcjonuje doskonale i nie wymaga żadnych zmian , czy funkcjonuje źle i wymaga określonej reformy.
Reasumując: ekonomia pozytywna bada rzeczywistą gospodarkę, ekonomia normatywna zaś dostarcza zaleceń i rekomendacji co powinno się czynić w tej gospodarce, opartych na subiektywnych sądach. Przy dostatecznej skali badań ekonomiści powinni dojść do jednoznacznych wniosków w kwestii zasadniczych problemów ekonomii pozytywnej, nie ma powodów zaś, dla których ekonomiści mieliby być zgodni w twierdzeniach normatywnych.