menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Bardzo pilne
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
POZYTYWNI
Andrzej Kmicic
Jan Onufry Zagłoba
Aleksandra Billewiczówna
Augustyn Kordecki
Michał Wołodyjowski
król Jan Kazimierz
Skrzetuscy Jan i Stanisław
Piotr Czarniecki

NEGATYWNI
król szwedzki Karol Gustaw
Janusz Radziwił
Bogusław Radziwił
Weyhard Wrzeszczowicz
Kuklinowski
Miller

Andrzej Kmicic herbu Rawicz - bohater główny; chorąży orszański, służy Januszowi Radziwiłowi, nieświadomie staje się zdrajcą, potem przeżywa przemianę, staje się patriotą gotowym poświęcić życie dla ojczyzny.

Wygląd: "płowa jak żyto, mocno podgolona czupryna, smagła cera, siwe oczy bystro przed się patrzące, ciemny wąs, twarz młoda, orlikowata, a wesoła i junacka" - tak wyglądał bohater. W dworku billewiczowskim mówiono: " łuna od niego bije", "królewicz".

Charakterystyka: Był młodzieńcem o wesołym, żywym usposobieniu, lubiącym zabawę i śmiech. Pełen fantazji nie zastanawiał się często nad własnymi postępkami. W Wodoktach strzelał do portretów przodków Billewiczów, traktując to jako doskonały sprawdzian celności swych strzałów i oryginalny popis. Nie widział nic złego w tym, że jego "kompanioni" zaczepiają w karczmie okoliczne szlachcianki i drwią z ich opiekunów-szlachciców. Uważał, że kawalerska fantazja to jego prawo. Był skłonny do uczuciowych porywów, najpierw działał, potem myślał. Ale Oleńkę kochał szczerze i z wielkim oddaniem.
Pod wpływem miłości do Oleńki oraz zawodu, jakiego doznał od Radziwiłłów, Kmicic się zmienia. Znakiem tej przemiany jest zmiana nazwiska na Babinicz.
Dojrzewa także do miłości, teraz stara się zasłużyć na ukochaną. Ceni i szanuje jej postawę, patriotyzm, mądrość i dobroć. Dobro ojczyzny stawia jednak wyżej niż prywatę. Przybywa do Oleńki dopiero po wielu stoczonych walkach. Jako bohater, wzór patriotyzmu, dzielny żołnierz Rzeczpospolitej może z nią stanąć na ślubnym kobiercu.

Rola w utworze: Andrzej Kmicic to najbardziej lubiany bohater Trylogii. Jest bardzo bliski czytelnikowi - ma wady, słabości, popełnia złe czyny, ale umie je naprawić, zmienić się i osiąga szczęście zarówno osobiste jak i jako polski patriota. Nie jest wyidealizowany i przez to może być wzorem do naśladowania.
Aleksandra Billewiczówna - bohaterka 2 planowa; wnuczka Herakliusza Billewicza, łowczanka upicka, mieszka w rodowym majątku - Billewiczach. Piękna, zakochana w Kmicicu. Jest patriotką, nie może się zgodzić wyjść za zdrajcę.

Wygląd: Była to bardzo piękna panna o długich płowych włosach, splecionych w warkocze, okalające dumną główkę. Miała bladą cerę i delikatne rysy oraz dumną postawę. Gdy pan Andrzej ujrzał ją po raz pierwszy, wydała mu się podobna do białego kwiatka.

Billewiczówna jest bardzo konsekwentna w postępowaniu, kocha Andrzeja i nie kryje tego, ale oświadcza, że dopóki się nie zmieni, jest gotowa wyrzec się tej miłości. To niezłomna patriotka, walka dla ojczyzny jest dla niej najważniejszą wartością.

Rola w utworze: Idealna żona wzorowego rycerza, Polka- patriotka.
Augustyn Kordecki - bohater 2 planowy, historyczny; przeor klasztoru jasnogórskiego, paulin, ubrany w biały habit. Dojrzały mężczyzna o pogodnej, tchnącej spokojem twarzy, okolonej gęstą czarną brodą. Jego niebieskie oczy, choć przenikliwe, wyrażają pewność i spokój. Wygląda jak święty. Podnosi na duchu obrońców Jasnej Góry, ufa Kmicicowi, słucha jego spowiedzi, a potem wspiera go w wypełnieniu trudnej pokuty. Swoim braterstwem i ufnością Bożą opatrzność imponuje obrońcom i dodaje im ducha walki. Jest wzorem patrioty.Jan Onufry Zagłoba - jedna z najbarwniejszych postaci Trylogii, znany z fortelów, zdolności krasomówczych, umie sobie zjednać władców, dowódców i prostych żołnierzy, zostaje nawet regimentarzem, czyli dowódcą w obozie wojskowym.Maria Ludwika - bohaterka epizodyczna, historyczna; żona króla polskiego, Jana Kazimierza.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...