menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Odwołując się do załączonego fragmentu "Króla Edypa" Sofoklesa. treści całego utworu oraz swojej znajomości tebańskiego mitu o Labdakidach udowodnij, że Edyp jest bohaterem tragicznym.
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
Możesz podać fragment?
more_vert
to rozmowa z Tyrezjaszem, dokładnie Epeisodion I

1 odpowiedź

more_vert
Edyp chcac uniknac bezlitosnego przeznaczenia jakie mu zesłał los, nieswiadomie sam do niego doprowadził. Kazirostwo i ojcobujstwo, jakich sie Edyp dopuscil (nadomiar złego nawet o tym nie wiedzac) oraz klatwa jaka na siebie rzucil przyczyniły sie do wygnania go z krolestwa teb i wydlubania własnych oczu
Sam juz poczatek powiesci wydaje sie byc dramatyczny. Przepowiednia delficka przepowiedziała mu tragiczny los: wpierw pozbawienie zycia własnego ojca, następnie poslubienie swej matki. Pragnac zapobiec ciagu wydarzen, rodzice postanawili zabic swego pierworodnego. Pozucony na pastwe dzikich zwierzat noworodek, został odnaleziony przez sluge korynckiego pałacu. Edyp został przygarnienty przez Palibosa, krola Koryntu. Bohater dramatu po osiągnięciu dojrzałości, zdecydowal sie odwiedzić wyrocznię, przeczuwajac niezwykle wydarzenia w swojej przyszlosci, lecz gdy uslyszal okrutna przepowiednie podjal decyzje o opuszczeniu koryntu, chcac oszukac przeznaczenie. Podczas podrozy wpadl w konfilkt ze starcem - w tym momencie spelnia sie pierwsza czesc przepowiedni, gdyz Edyp z zimna krwia zamordował mezczyzne - mezczyzne ktorym okazał sie byc ojcem edypa. W koncu natrafił na sfinksa, o ciele lwa z ludzką głową. Odpowiedzial na zagadke sfinksa, tym samym uwalniając przy tym ludnośc teb od dręczącego ich potwora, dzięki czemu dostał reke własnej matki - królowej Jokasty. Lecz czy tak naprawde to koniec tej tragedi? Podczas jego rzadow, na miasto bohatera spadly kataklizmy i choroby. Jako dobry i sprawiedliwy krol chciał jeszcze raz uwolnic miasto od tragedii, wiec ponownie udał się do delf a ta opowiedziała mu o klątwie rzuconej przez bogów - w mieście mieszka morderca króla. Postanawił więc odnalesc morderce poprzedniego władcy, by sprawiedliwie go ukarać. Ponadto rzucił straszliwą klatwe na morderce. Prawdziwa tragedia rozpoczęła się, kiedy Terezjasz ujawnił przed Edypem prawdę przeszłości - to właśnie Edyp był zabójcą Lajosa. Edyp był tak przerażony tym, co usłyszał, że postanowił wydlubac sobie oczy i udał się na wygnanie.

Mam nadzieje że to ci pomorze
_________________________
Jeśli ci pomogłem daj naj odp
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt 2 nie lubi
more_vert
a jeśli nie pomorze to na pewno mazowsze :)
more_vert
pierdol się wacku.

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
2 odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...