menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
nauczyciel kazał nam narysować schemat powstawania cienia i półcienia
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Na ławie optycznej w pozycji zero mocujemy mały stolik, a na nim ustawiamy dwie krótkie świeczki w odległości około 6 cm jedna od drugiej i w taki sposób by prosta łącząca ich środki tworzyła z ławą kąt prosty. Na końcu ławy ustawiamy ekran. W odległości kilku centymetrów za stolikiem mocujemy w uchwycie krótki pręt okrągły, który stanowi przesłonę. Pręt ten, oświetlany przez dwa źródła światła, rzuca na ekran dwa cienie (rys. 9). Zasłaniając kolejno obie świeczki stwierdzamy z łatwością, który cień znika. Zbliżamy powoli przesłonę ku ekranowi.


Link do schematu: http://ofu.pl/xxbrk6


Stwierdzamy, że oba cienie na ekranie zbliżają się ku sobie, wreszcie, przy jeszcze większym oddaleniu przesłony od świeczek oba cienie nachodzą na siebie. W obszarze, w którym cienie pokrywają się, mamy cień pełny, a po obu jego stronach obszary półcienia. Wykonujemy rysunek demonstrowanych kolejno sytuacji, a potem analizujemy przebieg zjawiska. W tym celu możemy usuwać ze stoliczka (bądź zasłaniać) jedną lub drugą świecę, zmieniać położenie przesłony rzucającej cień albo zmieniać jej rozmiary, mocując np. zamiast pręta jakiś inny, szerszy przedmiot, zbliżać do siebie lub oddalać obie świeczki. Warto także, dokonać analizy zjawiska z punktu widzenia obserwatorów znajdujących się w obszarze cienia i obu półcieni. Polecenia można formułować w sposób następujący: Opisz zjawisko z pozycji obserwatora znajdującego się w obszarze półcienia, w obszarze pełnego cienia. Opisz, co widzi obserwator znajdujący się w tych obszarach. Które źródło światła widzi, a które jest przed nim zasłonięte?
W doświadczeniu tym zamiast pręta może być użyty gruby ołówek jako przesłona.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...