menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Sączenie-
dekantacja-
destylacja-
sedymentacja-
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

3 odpowiedzi

more_vert
Wszystkie te rzeczy ( metody ) służą do oddzielania ciał stałych od cieszy.
Różnią się jedynie sposobem ich oddzielania , a tu coś wiecej :

SĄCZENIE (filtracja) – oddzielanie ciał stałych od cieczy. W laboratoriach mieszaninę przepuszcza się przez lejki zaopatrzone w sączki; ciecz zwana przesączem przedostaje się przez pory sączka do odbieralnika (np. zlewki), zaś ciało stałe (osad) pozostaje na sączku. Ponieważ osad zatyka pory sączka i utrudnia sączenie wskazana jest uprzednia dekantacja. W skali przemysłowej wykonuje się sączenie przez specjalne filtry, np. bawełniane, szklane, metalowe rozpięte na odpowiednich ramach.

DEKANTACJA – metoda oddzielania ciał stałych od cieczy, np. po strąceniu osadu czeka się, aż osiądzie on na dnie zlewki i ostrożnie zlewa się klarowną ciecz. Stosowanie wstępnej dekantacji podczas sączenia przyspiesza pracę, gdyż znaczną część cieczy przepuszcza się przez sączek, zanim osad zatka jego pory.

DESTYLACJA – jedna z metod oddzielania i oczyszczania ciekłych związków chemicznych, wyzyskująca fakt, że wrząca mieszanina ciekła wysyła parę o innym składzie niż skład mieszaniny ciekłej (wyjątek stanowią azeotropy). Skraplając pary wydzielające się z wrzącej cieczy otrzymuje się szereg frakcji destylatu o składzie innym niż skład cieczy poddanej destylacji (destylacja frakcyjna). Przebieg destylacji śledzi się obserwując temperaturę kondensacji par i wykreślając krzywą we współrzędnych: temperatura kondensacji - ilość destylatu. Na początku destylacji temperatura kondensacji jest najniższa, a w destylacie występuje składnik najniżej wrzący. W miarę przebiegu destylacji w destylacie pojawiają się coraz wyżej wrzące składniki mieszaniny poddawanej destylacji. Niemniej jednokrotna destylacja nie daje całkowitego rozdzielenia mieszaniny, gdyż tworzy się szereg frakcji pośrednich, zawierających przynajmniej, dwa składniki. Gdy rozdzielane związki wrą w bliskich sobie temperaturach wówczas prosta destylacja daje bardzo małe efekty i praktycznie cały destylat jest frakcją pośrednią.  W tych przypadkach stosuje się rektyfikację na kolumnach rektyfikacyjnych, w których zachodzi równocześnie szereg następujących po sobie odparowań i kondensacji. Liczba tych odparowań i kondensacji jest charakterystyczna dla danej kolumny rektyfikacyjnej, nazywa się ją liczbą półek teoretycznych kolumny. Wielokrotne powtórzenie prostej destylacji, jakie zachodzi w kolumnie rektyfikacyjnej, podnosi efektywność rozdzielania. Wysokosprawne kolumny rektyfikacyjne o 100, a nawet większej liczbie półek teoretycznych są zdolne rozdzielać ciecze bardzo blisko wrzące, np. różniące się temperaturą wrzenia o 1 lub 2 st. W technice buduje się kolumny rektyfikacyjne zdolne przedestylować dziesiątki ton destylatu w ciągu doby. W zależności od wymaganej czystości rozdzielanych składników buduje się kolumny o różnej liczbie półek teoretycznych, stosuje się również destylację ciągłą.

SEDYMENTACJA – proces prowadzący do rozdziału ciała stałego od cieczy, gdzie kryterium podziału jest różnica gęstości. Pod wpływem działania siły grawitacji (lub sił odśrodkowych w ultrawirówkach) gęstsze składniki mieszaniny (cząstki ciała stałego rozproszone w cieczy) samoistnie osadzają się na dnie naczynia. Prędkość sedymentacji jest wprost proporcjonalna do masy i rozmiarów cząstek, a odwrotnie proporcjonalna do lepkości cieczy. W celu przyspieszenia sedymentacji stosuje się szybkie wirówki i ultrawirówki. Proces sedymentacji w połączeniu z procesem dekantacji pozwala na oddzielanie zawiesin cząstek od cieczy w odstojnikach, mające zastosowanie w oczyszczalniach ścieków. Szybkość sedymentacji można mierzyć, służy to do wyznaczenia średniej masy cząsteczkowej substancji koloidalnej.
___________________
Jeśli pomogłem kliknij w >>"najlepsza odpowiedź"<< lub po prostu daj "+".
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
more_vert
Sączenie-Polega na oddzieleniu ciał stałych od substancji. Filtracja, przy użyciu lejka(przy większych ciałach), czy sączka, lub po polsku bibułki(gdy chodzi o ciała mniejsze mogące przejść przez lejek)
Dekantacja-(Posłużę się źródłem, gdyż ciężko wyjaśnić bo jest prosto opisane) Zlewanie cieczy znad osadu, który zalega na jego dnie. Ma skracać trwanie filtracji.
Destylacja-Najbardziej znany przykład z oddzieleniem wody i soli. Czyli odparowywanie z cieczy jakiegoś składnika, po to, aby potem go skroplić (z podanego przykładu jest to woda)
Sedymentacja-Najprościej jak do podstawówki: Osadzanie się ciał stałych o większej gęstości od wody na dole cieczy (Czyli jakbyś wrzucił piasek automatycznie opadnie)

Takie prościutkie na podstawówkę, chodź pewnie ktoś wklei całą wikipedię, albo coś innego, a ty drogi Pio spytany przez nauczyciela, co oznaczają poszczególne słowa nie będziesz wiedział co to znaczy: Czyli wyjdzie, że ściągałeś przez internet, albo ktoś ci pomógł.
I jedynka pewna xD Oczywiście jak ktoś napisze możesz z tego wyciągnąć treści ważne ale w większości przypadków to będzie marna wiki, z której nic nie zrozumiesz :P
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
more_vert
Nie wysiliłeś się nawet streścić myślisz że ktoś napisze 4 kartki na 4 pojęcia ?
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt 2 nie lubi
more_vert
lepiej bezmyślnie spamować... odłącz kabel od internetu.

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...