menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Opisz grupy społeczne :
- kapłan
- urzędnicy
- wojskowi
- rzemieślnicy
- chłopki
- niewolnicy

Wszystko dotyczy starożytnego Egiptu
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Kapłani - Kapłani byli w Egipcie klasą silną i uprzywilejowaną. Ich potęga rozwijała się przez tysiące lat
. Swoją pozycję zawdzięczali posiadaniu niedostępnej dla
pospólstwa wiedzy i znaczącej roli religii w życiu ówczesnych Egipcjan. Przede wszystkim była to grupa
zamknięta, niedopuszczająca do swoich tajemnic osób z zewnątrz.

Urzędnicy - Rządzili w imieniu faraona. Pobierali podatki w zbożu, bydle itp. Organizowali i nadzorowali roboty publiczne, np. budowę kanałów nawadniających lub piramid. Wśród egipskich urzędników ważną rolę pełnili pisarze. Byli oni niezbędni w pałacu faraona, w biurach innych urzędników i wszędzie tam gdzie prowadzono jakieś rachunki. Pisali, ile towaru wyprodukowano, dostarczono do magazynów, a ile z nich wydano.

Wojskowi - Cieszyli się (zwłaszcza dowódcy) szczególnymi łaskami faraona. Żyli z łupów i mogli brać jeńców. Niektórzy dostawali od faraona ziemię i nie płacili podatków ale pełnili służbę w wyjątkowo trudnych warunkach.

Rzemieślnicy - Rzemieślnicy najczęściej pracowali na usługach faraona, kapłanów, lub egipskich wielmożów. Pracowali w większości w sporych warsztatach, znajdujących się w pobliżu pałacu królewskiego, lub nieopodal świątyń, czy wielkich majątków rolnych, należących do możnych. Majstrowie przyjmowali zamówienia i zaopatrywali warsztat w surowce niezbędne do produkcji (skóry, len, drewno, papirus, itd.). W miastach pracowali głównie murarze i garncarze i rzadko mieli własny zakład.

Chłopi - Byli najliczniejszą warstwą społeczną. Chłopi stanowili podstawową siłę roboczą w Egipcie(kopali kanały i wznosili piramidy). Dzierżawili grunt od faraonów, byli zobowiązani do oddawania części plonów faraonowi.
Do wykonywania szczególnie ciężkich prac wykorzystywano niewolników i przestępców.

Niewolnicy - Grupa ludzi nie posiadająca żadnych praw. Byli podstawową siłą roboczą. Traktowano ich jako narzędzia pracy lub zwierzęta pociągowe. Najczęściej zostawali nimi jeńcy wojenni. Czekała na nich tylko budowa piramid i kanałów nawadniających, w najlepszym przypadku byli służbą w bogatych domach.
___________________
Jeśli pomogłem kliknij w >>"najlepsza odpowiedź"<< lub po prostu daj "+".
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
Dziękuję bardzo za odpowiedź na moje pytanie.
A może znasz jeszcze odpowiedź na moje drugie pytanie o lekturze Siłaczka ? Jeżeli tak to proszę o odpowiedź :)

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...