Co to jest pastorałka i kolęda. wymienię po 5 pastorałek i 5 kolęd. daje naj

0 głosów
462 wizyt
Co to jest pastorałka i kolęda. wymienię po 5 pastorałek i 5 kolęd. daje naj
zadanie dodane 3 grudnia 2012 w Muzyka przez użytkownika niezalogowany [Szkoła średnia]Zobacz podobne: Co to jest pastorałka i kolęda. wymienię po 5 pastorałek i 5 kolęd. daje naj


1 odpowiedź

0 głosów
Pastorałka - rodzaj udramatyzowanej kolędy, wykonywana dawniej przez wędrownych muzyków i żaków, w której religijna tematyka bożonarodzeniowa poszerzona została o warstwę obyczajową. Także ludowa pieśń religijna o wesołym charakterze (utrzymana zazwyczaj w tonie sielankowym), związana z tematyką Szczodrych Godów lub Bożego Narodzenia, wprowadzająca często wątek pasterski. Ich pochodzenie przypisuje się pogańskiej tradycji Karoli[potrzebne źródło]. W Polsce rozpowszechniona szczególnie od XVII w

Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej (nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia). Utrzymywana najczęściej w konwencji religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, w późniejszym okresie komponowana jest również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy we współczesnym, potocznym tego słowa rozumieniu, nie jest wykorzystywana w chrześcijańskich nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.

Kolędy:
Ach, ubogi żłobie
Anioł pasterzom mówił
Bóg się rodzi, moc truchleje
Dzisiaj w Betlejem
Gdy się Chrystus rodzi
Gdy śliczna Panna
odpowiedź 4 grudnia 2012 przez użytkownika niezalogowany

Podobne zadania

0 głosów
1 odpowiedź
70 wizyt zadanie dodane 4 grudnia 2012 w Historia przez użytkownika niezalogowany [Szkoła średnia]
0 głosów
0 odpowiedzi
158 wizyt zadanie dodane 3 grudnia 2012 w Geografia przez użytkownika niezalogowany [Szkoła średnia]
0 głosów
1 odpowiedź
586 wizyt zadanie dodane 4 grudnia 2012 w Biologia przez użytkownika niezalogowany [Szkoła średnia]
0 głosów
0 odpowiedzi
56 wizyt zadanie dodane 4 grudnia 2012 w Historia przez użytkownika niezalogowany [Szkoła średnia]
0 głosów
2 odpowiedzi
120 wizyt zadanie dodane 3 grudnia 2012 w Informatyka przez użytkownika niezalogowany [Szkoła średnia]

 


14,004 zadań

12,210 odpowiedzi

35,548 komentarzy

40,405 użytkowników

Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!