menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Prosze o szybka odpowiedz z góry dziekuje

ślady mitologii we współczesnym języku
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Biblia i mitologia – stare, ale nadal stanowią jeden z wielu wątków literatury, sztuki czy chociażby naszego codziennego języka .Są one podstawą kultury europejskiej.

Sztukę grecką ukształtowały warunki etniczne i kult dla tradycyjnych bóstw lub narodowych bohaterów. To właśnie wierzenia greków spowodowały, że w Grecji, Tracji, Macedonii, a także na Sycylii są piękne i do dziś zachwycające budynki. Jednym – zapewne znanym wszystkim jest Partenon – świątynia poświęcona Atenie jako bogini mądrości. Wspaniałe są również Propyleje (monumentalny budynek bramny), świątynia Nike, Teatr Herodesa Attyka, Erechtejon (miejsce dawnego kultu Ateny, Posejdona i Erechteusza) oraz Teatr Dionizosa. Natomiast Katedra w Syrakuzach na Sycylii jest chyba jedyna budowlą, która nieprzerwanie od wczesnego V w. Aż do dziś służy celom religijnym. Kiedyś była to świątynia Ateny potem zamieniona została na chrześcijański kościół.

Mitologia jest również inspiracją twórczą dla wielu pisarzy. Na tej płaszczyźnie stanowi niewyczerpalne źródło mitów i motywów. Artyści nieraz czerpią z niej wątki i tematy, a bohaterów mitologicznych często czynią postaciami swoich utworów. W mitologii występują także archetypy np. marzyciel – Ikar, zbuntowany wobec bogów społecznika Prometeusz, kochająca matka – Demeter.

W języku potocznym znajdujemy także wiele słów, wyrażeń i zwrotów o antycznym pochodzeniu. Nazwy: „Apollo”, „Pegaz”, „Mars”, „Wenus” funkcjonują na co dzień, a wyrażenia typu pięta Achillesa, stajnie Augiasza, węzeł gordyjski, puszka Pandory, nić Ariadny czy syzyfowa praca są używane nawet przez ludzi nie znających dobrze mitologii.

Biblia jest to niewątpliwie arcydzieło literackie. Decyduje o tym bogactwo wątków niewyczerpany skarbiec wzorów osobowych, postaw i tematów. Do niej odwoływali i odwołują się artyści całego świata, czerpiąc z niej tematy i wątki.

Sztuka pierwszych chrześcijan była symboliczna, wiele przedstawień oddawało sceny i przedmioty dobrze znane wiernym, bo związane z Kościołem. Na dziełach przedstawiali sceny z Biblii np. ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa, Ostatnia Wieczerza, czy kuszenie Adama i Ewy przez węża. W sztuce plastycznej można wyróżnić przede wszystkim piękny ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Jednak niewątpliwie wielkim osiągnięciem architektury są bazyliki i kościoły chrześcijańskie. Zachwycają one ogromem i pięknością. Do najwspanialszych należą: Bazylika św. Piotra w Watykanie, Kościół Mariacki, Bazylika św. Pawła w Rzymie i Kościół San Clemente w Rzymie.

Poprzez literaturę do języka potocznego weszło wiele zwrotów biblijnych używanych powszechnie, tj. owoc zakazany, wieża Babel, Sodoma i Gomora, salomonowa mądrość, trąby jerychońskie.

Jest wiec faktem, że tradycja antyczne są żywe. Inspirują twórców i wciąż się do nich nawiązuje
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...