menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
To powinna byc praca semestralna z góry dziekuje
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Mity, starożytne opowieści o bogach i herosach stanowią źródło informacji o życiu i problemach dawnych cywilizacji. Przedstawiają ich wierzenia oraz wyrażają emocje. Dotyczą bogów i ich postępowania względem ludzi. Zgadzam się z twierdzeniem, że mity maja znaczenie uniwersalne i są ponadczasowe, tzn. Odnoszą się do każdej epoki czy to do starożytności czy współczesności, a ich przesłanie będzie obowiązywać do końca świata.
Większość ludzi zna mit o Prometeuszu. Stworzył człowieka i pomagał mu „stanąć na nogi” bez względu na konsekwencje, które przez to będzie ponosił. Wykazał się bezinteresowną pomocą wobec słabszych stworzeń – ludzi. Prawdą uniwersalną wynikającą z tego mitu jest właśnie postawa Prometejska. Jest to prawda ponadczasowa, gdyż również w późniejszych czasach można było dostrzec takie poświęcenie ze strony ludzi np. Matki Teresy z Kalkuty, która pomagała ludziom ze slamsów czy innych wolontariuszy poświęcających swój czas, aby pomagać osobą potrzebującym.
Mit o Dedalu i jego synu Ikarze, niepełnej rodzinie pragnącej uciec do swojej ojczyzny za pomocą skonstruowanych przez ojca skrzydeł kończy się tragiczną śmiercią młodzieńca. Pokazuje nam , że patriotyzm jest wartością, dla której można czasami poświęcić życie. Ukazuje nam też prawdę (z którą najczęściej nie może pogodzić się młodzież), że osoby starsze mają zazwyczaj rację. Są oni bardziej doświadczeni, a z biegiem lat zdobyli wiedzę, którą młodzież będzie dopiero poznawać. Zarówno mit o Dedalu i Ikarze, jaki również o Korze i Demeter, przekazuje prawdę dość przykrą, a mianowicie nieposłuszeństwo ze strony młodych ludzi, która doprowadziła do śmierci Ikara oraz zamieszkania Kory w Hadesie.
Mit o Korze i Demeter pokazuje jak ważna jest matczyna miłośc. Porwanie córki spowodowało zaniedbywanie Ziemi przez boginię. Według mitologii pory roku następują właśnie przez to zdarzenie.
W wierzeniach Greków pokazana jest również miłość mężczyzny do kobiety. Uczucie to odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Jest jednym z najpiękniejszych doznań ludzkich, dla których człowiek jest gotów poświęcić wszystko.
Sławny mit o pięcie Achillesa również zawiera prawdę uniwersalną. Żaden człowiek nie jest na tyle doskonały, żeby nie mieć słabego punktu. Dla niektórych, jak w historii Achillesa, najważniejsze jest znalezienie słabego punktu mającego na celu wyeliminować przeciwnika.
Podsumowując, mit są ponadczasowe, ponieważ przetrwały tyle czasu i nadal są znane oraz zawierają prawdy uniwersalne, gdyż przesłania z nich dotyczą także współczesnych czasów. Przekazują wartości ponadczasowe obecnie i na pewno będą przekazywać je w dalszym ciagu.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...