menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Wykorzystując poniższe fragmenty (akt1,scena7)rozmowa radczyni z Kliminą ,i(akt1 scena12,)rozmowa pana młodego z panną młodą,oraz opierając się na znajomości całego utworu ,odczytaj społeczną wymowę sztuki Stanisława Wyspiańskiego.(wypracowanie ma mieć 250 słów)
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
"Wesele" St. Wyspianskiego od poczatku swojego scenicznego debiutu i wydania budzilo w widzach i czytelnikach roznorakie uczucia - od zachwytu po oburzenie. Oto bronowicka chata staje sie miniatura Polski . W karykaturalny sposob autor przedstawia nam stosunki miedzy dwiema klasami spolecznymi chlopstwem i inteligencja.

Akcja dramatu dzieje sie podczas wesela miedzy chlopka , a inteligentem.Wydawac by sie moglo , ze w "Weselu" nastapilo symboliczne "zbratanie" sie tych dwoch klas , polaczenie odmiennych do tej pory srodowisk . Mimo wzajemnych chęci zbliżenia się do siebie dwóch warstw - "zbratanie" to bylo pozorne.
Inne bowiem były zainteresowania i problemy chłopów i inteligencji. Te dwie warstwy mają zupełnie różne style życia i nie rozumieją się nawzajem. Prócz różnic w mentalności i obyczajach na chłopsko-inteligenckim zbliżeniu cieniem kładzie się historia. Wciąż żywa jest pamięć wypadków chłopskiej rabacji z 1846 roku. Przypomina o niej Upiór ukazujący się Dziadowi. Upiór, którego utożsamia się z wodzem chłopskiego powstania - Jakubem Szelą - bez ogródek mówi Dziadowi, że nigdy nie będzie przyjaźni między chłopstwem a szlachtą. Wciąż bowiem świeża jest pamięć krwi przelanej kilkadziesiąt lat temu. Ponadto chlopi nie moga zapomniec "panom" wielowiekowego upodlenia i panszczyzny.Wydarzenia rabacji, pamiec wzajemnych antagonizmów wzmagaja nieufnosc, z jaka traktuja sie wzajemnie chlopi i inteligencja.Istnieje jednak pewna pewna grupa inteligencji entuzjastycznie nastawiona wobec chlopsta - chlopomani . Zjawisko to polegalo na bezkrytycznym zachwycie wsia ,jej obyczajowoscia , sila ludu.Chlopomanow pociagala egzotyka chlopskiej kultury , piekne stroje kobiet , wiejskie spiewy i tance.
Nie zadawali sobie trudu, by wniknac w psychike chlopa , poznac go.Ich zachwyt byl bardzo powierzchowny , obejmowal tylko zewnetrzne aspekty zycia wsi.Milosnicy ludu przyjezdzali na wies odpoczac , czy zdobyc nowe podniety artystyczne.Wierzyli , ze prostota i sila wsi zacheca ich do dzialania.
Autor potepia te zachowania , krytykuje egzaltowane chlopomanie Pana Mlodego , ktory mysli , ze poprzez wlasne dzialaniadoprowadzi do zblizenia chlopstwa i inteligencji. Wyspianski wskazuje , ze dopoki nie zapanuje zgoda i jednosc miedzy licznym chlopstwem a inteligencja pozostajaca w mniejszosci - nie ma mowy o niepodleglosci Polski .

Dlatego tez , W ostatnich scenach dramatu Wyspiański obala romantyczny mit walki całego narodu o niepodległość. Podczas gdy chłopi żywiołowo gotują się do powstania i czekają na to, że inteligencja poprowadzi ich do boju, Gospodarz zapomina o nocnej rozmowie z Wernyhorą. Wcześniej powierza wykonanie misji zwołania chłopstwa Jaśkowi, choć sam miał to uczynić. Gospodarz wprawdzie przypomina sobie treść nocnej rozmowy z Wernyhorą, ale zawodzi Jasiek. Gubi on dany mu przez Gospodarza Złoty Róg, którego dźwięk miał być hasłem rozpoczęcia boju. Dramat kończy symboliczna scena lunatycznego tańca weselników w takt muzyki Chochoła śpiewającego drwiącą piosenkę. Okazuje się, że Polacy - i chłopi, i inteligenci - nie są zdolni do żadnego działania. Ich chęci to słomiany zapał. Nie przekłada się on na konkretne czyny. W chwili próby byle słomiany chochoł jest w stanie opanować i podporządkować sobie dusze Polaków. W świetle ostatnich scen "Wesela" byliśmy narodem politycznie niedojrzałym.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...