· Dyskutują ze sobą 2 drużyny w składzie trzech osób – zwolennicy tezy (strona propozycji) oraz zwolennicy kontrtezy (strona opozycji). Każda drużyna wyłania lidera (1.mówcę) oraz 2. i 3. mówcę.
· Debatę organizuje i prowadzi marszałek. Nie uczestniczy w dyskusji, udziela głosu, dyscyplinuje mówców przekraczających czas wystąpienia, dba o spokój i kulturalny przebieg debaty.
· Marszałkowi pomaga sekretarz. Informuje mówców o pozostałym im czasie na wystąpienia.
· Mówca zabierający głos podchodzi do pulpitu po jego odpowiedniej stronie. Długość wystąpień 1. mówców po obu stronach wynosi po 5 minut, kolejnych po 3 min. Od zakończenie pierwszych 30 sek. do rozpoczęcia ostatnich 30 sek. wystąpienia dopuszczalne jest kierowanie pytań do mówcy. Upływ pierwszej minuty wystąpienia i rozpoczęcie ostatniej sekretarz sygnalizuje delikatnym stuknięciem młoteczkiem w stół. Mówcy powinni skończyć swoje wystąpienia nie wcześniej niż 30 sek. przed upływem i nie później niż 30 sek. po upływie czasu.
· Zapytania kierowane są do mówcy przez dyskutanta strony przeciwnej, który wstaje i prosi o wyjaśnienie. Pytania mogą zadawać także osoby zasiadające wśród publiczności. Mówca może przyjąć bądź odrzucić pytanie (widocznym gestem bądź słowem „dziękuję”). Nie jest zobowiązany do uwzględnienia pytania i może przerwać dyskutantowi, jeśli uzna, że mówi on zbyt długo bez potrzeby. Czas zapytania wlicza się do czasu wypowiedzi mówcy.
· Po przemówieniach wszystkich mówców po obu stronach marszałek zarządza debatę „z sali”, w której każdy ma prawo zabrać głos, zarówno publiczność, jak i główni mówcy. Mówcy reprezentują na przemian strony propozycji i opozycji (stając po odpowiedniej stronie pulpitu). Rozpoczyna mówca występujący po stronie propozycji. Debata z Sali trwa do wyczerpania się chętnych mówców, jednakże marszałek może ograniczyć ilość mówców. Mówcy podczas debaty z sali mają nie więcej niż 1 minutę na swoje wystąpienie.
· Debatę kończą wystąpienia mówców z Sali, po których marszałek zarządza głosowanie.
· W głosowaniu, czyli sędziowaniu, bierze udział cała publiczność – sędziowie, opowiadając się za strona propozycji lub opozycji. Głosują także na najlepszego mówcę (spośród głównych mówców). Marszałek podlicza głosy i ogłasza zwycięzcę debaty.
· Uczestnicy debaty zwracają się do siebie per „Pan”, „Pani”, każda z wypowiedzi powinna zacząć się od zwrotu w kierunku marszałka i publiczności np. „Panie Marszałku (Pani Marszałek), Szanowna Publiczności”.
· Oczekuje się od uczestników stroju właściwego okazjom uroczystym.