menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Wymień zasady takzwanej debaty oksfordzkiej
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

2 odpowiedzi

more_vert
·       Dyskutują ze sobą 2 drużyny w składzie trzech osób – zwolennicy tezy (strona propozycji) oraz zwolennicy kontrtezy (strona opozycji). Każda drużyna wyłania lidera (1.mówcę) oraz 2. i 3. mówcę.
 
·       Debatę organizuje i prowadzi marszałek. Nie uczestniczy w dyskusji, udziela głosu, dyscyplinuje mówców przekraczających czas wystąpienia, dba o spokój i kulturalny przebieg debaty.
 
·       Marszałkowi pomaga sekretarz. Informuje mówców o pozostałym im czasie na wystąpienia.
 
·       Mówca zabierający głos podchodzi do pulpitu po jego odpowiedniej stronie. Długość wystąpień 1. mówców po obu stronach wynosi po 5 minut, kolejnych po 3 min. Od zakończenie pierwszych 30 sek. do rozpoczęcia ostatnich 30 sek. wystąpienia dopuszczalne jest kierowanie pytań do mówcy. Upływ pierwszej minuty wystąpienia i rozpoczęcie ostatniej sekretarz sygnalizuje delikatnym stuknięciem młoteczkiem w stół. Mówcy powinni skończyć swoje wystąpienia nie wcześniej niż 30 sek. przed upływem i nie później niż 30 sek. po upływie czasu.
 
·       Zapytania kierowane są do mówcy przez dyskutanta strony przeciwnej, który wstaje i prosi o wyjaśnienie. Pytania mogą zadawać także osoby zasiadające wśród publiczności. Mówca może przyjąć bądź odrzucić pytanie (widocznym gestem bądź słowem „dziękuję”). Nie jest zobowiązany do uwzględnienia pytania i może przerwać dyskutantowi, jeśli uzna, że mówi on zbyt długo bez potrzeby. Czas zapytania wlicza się do czasu wypowiedzi mówcy.
 
·       Po przemówieniach wszystkich mówców po obu stronach marszałek zarządza debatę „z sali”, w której każdy ma prawo zabrać głos, zarówno publiczność, jak i główni mówcy. Mówcy reprezentują na przemian strony propozycji i opozycji (stając po odpowiedniej stronie pulpitu). Rozpoczyna mówca występujący po stronie propozycji. Debata z Sali trwa do wyczerpania się chętnych mówców, jednakże marszałek może ograniczyć ilość mówców. Mówcy podczas debaty z sali mają nie więcej niż 1 minutę na swoje wystąpienie.
 
·       Debatę kończą wystąpienia mówców z Sali, po których marszałek zarządza głosowanie.
 
·       W głosowaniu, czyli sędziowaniu, bierze udział cała publiczność – sędziowie, opowiadając się za strona propozycji lub opozycji. Głosują także na najlepszego mówcę (spośród głównych mówców). Marszałek podlicza głosy i ogłasza zwycięzcę debaty.
 
·       Uczestnicy debaty zwracają się do siebie per „Pan”, „Pani”, każda z wypowiedzi powinna zacząć się od zwrotu w kierunku marszałka i publiczności np. „Panie Marszałku (Pani Marszałek), Szanowna Publiczności”.
 
·       Oczekuje się od uczestników stroju właściwego okazjom uroczystym.
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...