menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Streszczenie mitu o apollu i marsjuszu
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Inspiracją dla Zbigniewa Herberta tworzącego wiersz "Apollo i Marsjasz" jest "mit o Apollinie i Marsjaszu".
Podmiot liryczny utworu jest obserwatorem opisywanych zdarzeń (ukaranie Marsjasza i jego cierpienia). Wiersz zatem należy do liryki pośredniej. Odbiorca tekstu nie jest określony, co oznacza, że odbiorcą jest ogół czytelników.
W wierszu opisuje się postawy dwu bohaterów- Marsjasza i Apollina. Marsjasz to śmiertelnik, który daje wyraz swojemu wielkiemu cierpieniu. Jego krzyk według podmiotu lirycznego jest rodzajem muzyki, dowodem najgłębszych emocji. By oddać owo cierpienie, osoba mówiąca w wierszu używa wielu metafor, na przykład: "W istocie opowiada Marsjasz nieprzebrane bogactwa swego ciała. Łyse góry wątroby...". Bohater daje wyraz autentyczny emocjom, jest prawdziwy w wyrażaniu uczuć. Za pomocą kontrastu podmiot liryczny przedstawia Apollina. Apollo jest obojętny i bezwzględny w stosunku do cierpiącego, o czym świadczą metafory: "To już jest ponad wytrzymałość boga o nerwacg z tworzyw sztucznych", "wstrząsany dreszczem obrzydzenia".
Ostatecznie cierpienie śmiertelnika kończy się jego bolesną śmiercią, a usatysfakcjonowany bóg odchodzi. Widzi jednak skamieniałego słowika i drzewo "siwe zupełnie". Tę metaforę można rozumieć, jako wyraz cierpienia natury z powodu bólu Marsjasza. Przyroda więc współodczuwa z bohaterem i umiera razem z nim. Chce tym samym jakby udowodnić, że prawdziwym zwycięzcą-moralnym-jest Marsjasz.
Autor dokonał reinterpretacji mitu, która polega na dopowiedzeniu dalczej części mitu i nazwaniu "prawdziwym pojedynkiem" nie samej gry, a również mierzenie się dwu postaw bohaterów. Motyw mitologiczny reinterpretuje się po to, by ukazać problemy współczesności Herbertowi- jest pytaniem o prymat(pierwszeństwo) określonego rodzaju sztuki(wyrosłej z cierpienia, wewnętrznych przeżyć, czy też tej wyrosłej z intelektu rozumu). Herbert wyraźnie opowiada się za sztuką tworzoną pod wpływem emocji, to jej właśnie przyznaje pierwszeństwo, jako jedynie autentycznej.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
Jakie ludzkie cechy dostrzegasz w zachowaniu bigini Ateny?
Wyjasnij jak autor tłumaczy okrucieństwo przedstawione w micie o apollo i marsjaszu?
Wyjasnij jak autor tłumaczy okrucieństwo przedstawione w micie o apollo i marsjaszu?

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
53 odpowiedzi
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
2 odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
3 odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...