menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Mitologia grecka
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
 
verified
Najlepsza
Mitologia grecka stanowi dla każdego człowieka nieprzebrany zbiór zasad postępowania i symboli, które szeroko zakorzeniły się w naszej kulturze. Postacie takie jak Prometeusz, Herakles, Ikar czy Syzyf są dziś wszechobecne w literaturze, a także w języku potocznym. Mitologia zdecydowanie należy do uniwersalnych, najczęściej czytanych książek od wielu lat.
Bohaterowie antyczni doskonale ilustrują wzory ludzkich postaw i dokonań. Za pierwszy przykład można tu podać Prometeusza. Jest on dobroczyńcą ludzkości. Wykradł Bogom ogień i dał go ludziom, narażając się tym samym na ich gniew i męki na skałach Kaukazu. Jest archetypem postaci, która z miłości do ludzkości buntuje się przeciwko Bogom. Do tej postaci nawiązał Adam Mickiewicz w trzeciej części „Dziadów”, w której bohater - Konrad prezentuje prometejską postawę wobec Boga.
Znany wszystki Ikar, bohater mitu, jest archetypem postaci marzycielskiej, lekkomyślnej, która charakteryzuje się niebywałą wyobraźnią, chcąc dolecieć zbyt blisko słońca. Również do postaci Ikara i Dedala nawiązywało wielu artystów takich jak: Ignacy Iwaszkiewicz, Tadeusz Różewicz czy Stanisław Grochowiak.
Herakles natomiast jest archetypem dzisiejszego supermana. Stanowi on wzór postawy odważnego, heroicznego bohatera, gotowego walczyć z każdą przeszkodą stojącą mu na drodze. Oczywiście wszystkie jego czyny są dobre.
Syzyf jest wcieleniem chytrości i przebiegłości w takim stopniu, że udało mu się dwa razy uniknąć śmierci. Za wszystkie winy został on ukarany wiecznym wtaczaniem kamienia na górę, który zawsze pod koniec stacza się na dół. Jest więc on znany jako symbol bezsensownej, jałowej pracy bez końca.
Mitologia grecka jest zatem niewątpliwie jednym z najbardziej wartościowych źródeł kultury. Jej motywy przewijają się przez literaturę wszystkich epok i zapewne długo jeszcze będą obecne. Wartości zaczerpnięte z tych przekazów są, bowiem uniwersalne i doskonale ułatwiają zrozumienie otaczającego nas świata, zachowania innych ludzi, czy też pewnych zjawisk nadprzyrodzonych.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...