menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Prosiłabym o napisanie rozprawki na temat podany wyżej...
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Z pośród wielu postaci mitów greckich najbardziej podoba mi się PROMETEUSZ.Był on niepokornym, zuchwałym, odważnym Tytanem. To jedna z najbardziej niezwykłych postaci mitologii starożytnej Grecji. Miał niezależną, buntowniczą naturę i nie brakowało mu sprytu i przebiegłości. Przede wszystkim jednak w przeciwieństwie do innych greckich bogów Prometeusz bardzo kochał ludzi, wiele źródeł podaje, że to właśnie on ich stworzył, ulepieni zostali z gliny zmieszanej ze łzami dobrego boga. Ponieważ ludzie, których stworzył byli nadzy i słabi, narażeni na chłód i ataki dzikich zwierząt, Prometeusz poświęcał wiele czasu , aby im pomagać. Ze strony bogów spotkała go za to okrutna kara. Mit o Prometeuszu opowiada o dwóch przykładach pomocy ludziom wbrew woli bogów- szczególnie Zeusa.

Podczas uroczystej ofiary podzielił wołu na dwie części: mięso i jelita owinął suchą skórą, zaś kości oblepił tłuszczem. Zeus połakomił się na pachnący i lśniący tłuszcz. Od tej pory mięso zostawało na Ziemi a resztki oddawano bogom. Ten postępek rozwścieczył Zeusa, który za kare odebrał ludziom ogień. Prometeusz postanowił go im oddać. Po raz kolejny przechytrzył Gromowładnego. Ukradł ogień i potajemnie zaniósł go ludziom. Ten dar całkowicie odmienił życie ludzi. Dał początek cywilizacji. Dopiero dzięki Prometeuszowi ludzie nauczyli się uprawiać ziemię, hodować zwierzęta, budować domy , wykonywać różne rzemiosła. Poznali także pismo i zaczęli tworzyć wiersze poematy. „Z Prometeusza wszystkie ludzkie kunszty”.

Za to, że znowu przechytrzył Zeusa, władca bogów skazał go na straszną karę. Przykuł go do skały na Kaukazie, codziennie orzeł wyjadał mu wątrobę, która przez noc odrastała, także okropne męki trwały wiecznie. Prometeusz podoba mi się najbardziej, właśnie dlatego, że z miłości do ludzi gotów był znosić męki i cierpienia. Poza tym jako jedyny bóg nie bał się oprzeć woli Zeusa.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt 2 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...