Na dzisiejszej lekcji powiemy wam o kilku najważniejszych zasadach dobrego wychowania, czyli jak kulturalnie zachować się w szkole, na przyjęciu, w kinie i kilku innych miejscach.
Nowe znajomości:
Przy zawieraniu nowych znajomości ważne jest, aby na początku przedstawić osobę mniej ważną osobie ważniejszej, np. Kiedy przyprowadzamy do domu koleżankę/kolegę to należy ich jako pierwszych przedstawić rodzicom.
Przywitanie z inną osobą:
Zawsze jest tak, że to kobieta pierwsza powinna wyciągnąć rękę do mężczyzny, starsza osoba do młodszej i szef do pracownika.
Zachowanie w kinie i teatrze:
Jeżeli wybieramy się do kina/teatru sami bądź z osobą towarzyszącą nie należy się spóźniać,
gdyż innym ludziom mogłoby to przeszkadzać. Zawsze do rzędu należy wchodzić przodem do siedzących. W kinie/teatrze nie wolno śmiecić, szeleścić papierkami, komentować na głos filmu/przedstawienia, a także nie należy wychodzić przed zakończeniem.
Na przyjęciu:
Na przyjęcia także nie należy się spóźniać.
Mężczyzna, jeżeli chce poprosić do tańca swoją koleżankę, sympatię lub żonę używa słowa „zatańczymy?”, natomiast dalsi znajomi lub bardziej obcy powinni zadać pytanie „czy można panią prosić?”. Kobieta nie powinna odmawiać tańca, ale jeżeli już to zrobi pod pozorem zmęczenia nie może zatańczyć z kimś innym. Mężczyzna powinien, chociaż raz zatańczyć z gospodynią przyjęcia.
W mieście:
Kulturalny człowiek na ulicy nie śmieci i nie spluwa na chodnik. Nie może on pokazywać palcem niczego ani tym bardziej kogoś, bo ta osoba mogłaby się poczuć obrażona. Każdy wychowany człowiek powinien wiedzieć, że po chodniku powinien się poruszać prawą stroną a nigdy lewą, bo wtedy mogłoby dojść do zderzenia z osobą z naprzeciwka.
Przy dawaniu prezentu:
Osoba dająca prezent powinna trafić w gust solenizanta, aby on nie poczuł się urażony. Najlepiej nie kupować bardzo drogich prezentów, gdyż obdarowana osoba nie mogłaby się zrewanżować idąc na urodziny do niej. Każda osoba dostająca prezent lub kwiaty powinna za nie podziękować. Natomiast prezent powinien zostać rozpakowany w obecności gości.
W rozmowach telefonicznych:
Nie wypada do nikogo dzwonić po godzinie 22.00, gdyż mogłoby się okazać, że dana osoba lub członek jej rodziny mógłby zostać obudzony. Rozmowę zawsze należy zacząć od słów: „dzień dobry”, „dobry wieczór” lub „cześć”, następnie należy się przedstawić. Rozmowę powinna skończy ta osoba, która dzwoniła oczywiście słowami „dobranoc” lub „cześć”.
Przywitanie i pożegnanie:
Kto pierwszy się kłania?
- Mężczyzna kobiecie
- Młodszy starszemu
- Uczennica nauczycielowi
- Studentka profesorowi
- Pracownik szefowi
- Osoba idąca osobie stojącej
- Ten, kto wyprzedza znajomego na ulicy
- Ten, kto wchodzi do mieszkania
A nadrzędną zasadą jest, że kłania się osoba grzeczniejsza i wychowana.