menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
1. Wyjaśnij termin. Barok, kontrreformacja.
2. Scharakteryzuj wizję Boga, świata i człowieka przedstawioną w sonetach Sępa- Szarzyńskiego.) znikomość i wielkość człowieka).
3. Omów Odę do młodości jako manifest młodych. (Napisz krótko).
4. Wymień główne tematy i motywy literatury sentymentalnej.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

2 odpowiedzi

more_vert
1.
Barok-to epoka w historii kultury europejskiej trwająca od połowy XVI stulecia do końca XVII w.W Polsce tendencje barokowe pojawiają się bardzo wcześnie(już w ostatnim ćwierćwieczu XVI stulecia) i trwają znaczenie dłużej (do połowy XVIII w.)Nazwa barok wywodzi się bądź od portugalskiego określenia perły o nieregularnym kształcie,bądź od terminu oznaczającego w dawnej logice rodzaj niepoprawnego rozumowania.
Wraz z załamaniem się renesansowego optymizmu uporządkowana,klasyczna sztuka coraz mniej odpowiadała chaotycznej wizji rzeczywistości .Pierwsze oznaki przemian pojawiły się w kolebce renesansu-Italii.Z pozoru zmieniło się początkowo niewiele.Nadal obowiązywały wzorce starożytne,nikt nie odrzucał założeń renesansu.Ale powierzchowne naśladowanie klasycyzmu łączyło się stopniowo z odejściem od jego ducha.W formach klasycznych artyści usiłowali bowiem wyrazić niepokój,niepewność i niewiarę w możliwości człowieka.Stopniowo barok przekształcił się w odrębny,opozycyjny wobec klasycyzmu renesansowego styl artystyczny.
Cechy stylu barokowego:
-niepokój
-ruch
-nieład
-skomplikowanie
-niejasność
-indywidualizm
-dysharmonia
-zmysłowość

Kontrreformacja-reakcja Kościoła na ruchy reformatorskie był sobór w Trydencie(1545-1563).Usiłował on wprowadzić porządek w kwestiach wiary,formułując niezwykle precyzyjnie oficjalną doktrynę katolicką.Był to zarazem początek kontrreformacji,wielkiego ruchu,który zmierzał do odnowy Kościoła,a zarazem skierowany był przeciwko różnowiercom.

Przepraszam,że tylko pierwszy punkt,może znajdę czas na rozwinięcie odpowiedzi:)
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
3.”Oda do młodości” to utwór liryczny utrzymany w podniosłym stylu, opiewający stan młodości. Cechuję ją wielokrotne podkreślenie zalet wysławianego stanu. Podmiot liryczny to młody człowiek, jednoczący się ze wszystkimi młodymi ludźmi we wspólnej próbie zmiany świata. Kieruje swe słowa do każdego młodego człowieka. Nawołuje do jedności i przyjaźni ,która pozwoli stworzyć nowe oblicze Ziemi. Sposób wypowiedzi podmiotu jest entuzjastyczny, porywający i patetyczny. Nastrój utworu podniosły.
„Oda do młodości” to dzieło, w którym splata się wiele sensów i znaczeń. Możemy wyróżnić trzy zasadnicze płaszczyzny, składające się na wymowę utworu: połączenie tego co klasyczne z tym co romantyczne, przeciwstawiające ujęcie świata starego i nowego oraz zaszyfrowane hasła wolnościowe. Podmiot wielokrotnie zwraca się do młodości ,by dodała mu sił, pozwalając wytrwać w obranej myśli.Za pomocą poetyckich obrazów ukazuje, że jest ona  w stanie dać mu skrzydła, które pozwolą wznieść się nad martwym światem, w krainę gdzie zapał i nadzieja mogą sprawić cuda. Zwraca się też do ludzi młodych, nazywając ich przyjaciółmi. Nawołuje do wspólnego czynu, który zmieni oblicze świata: Razem młodzi przyjaciele!...Podkreśla, że młodość nie kieruje się rozumem i logiką, lecz sercem i uczuciami.
Utwór zawiera wiele charakterystycznych motywów i symboli: motyw miłości, odrodzenia świata, skrzydeł, lotu, jutrzenki swobody, buntu i przyjaźni. To wielki manifest pokolenia ludzi młodych, którzy czują, że mogą nadać historii nowy bieg, odmienić losy świata, zjednoczyć narody i wyzwolić Polskę.

Nie wiem czy oto chodziło,ale miało być krótko,więc zawarłam to co najważniejsze.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...