3.”Oda do młodości” to utwór liryczny utrzymany w podniosłym stylu, opiewający stan młodości. Cechuję ją wielokrotne podkreślenie zalet wysławianego stanu. Podmiot liryczny to młody człowiek, jednoczący się ze wszystkimi młodymi ludźmi we wspólnej próbie zmiany świata. Kieruje swe słowa do każdego młodego człowieka. Nawołuje do jedności i przyjaźni ,która pozwoli stworzyć nowe oblicze Ziemi. Sposób wypowiedzi podmiotu jest entuzjastyczny, porywający i patetyczny. Nastrój utworu podniosły.
„Oda do młodości” to dzieło, w którym splata się wiele sensów i znaczeń. Możemy wyróżnić trzy zasadnicze płaszczyzny, składające się na wymowę utworu: połączenie tego co klasyczne z tym co romantyczne, przeciwstawiające ujęcie świata starego i nowego oraz zaszyfrowane hasła wolnościowe. Podmiot wielokrotnie zwraca się do młodości ,by dodała mu sił, pozwalając wytrwać w obranej myśli.Za pomocą poetyckich obrazów ukazuje, że jest ona w stanie dać mu skrzydła, które pozwolą wznieść się nad martwym światem, w krainę gdzie zapał i nadzieja mogą sprawić cuda. Zwraca się też do ludzi młodych, nazywając ich przyjaciółmi. Nawołuje do wspólnego czynu, który zmieni oblicze świata: Razem młodzi przyjaciele!...Podkreśla, że młodość nie kieruje się rozumem i logiką, lecz sercem i uczuciami.
Utwór zawiera wiele charakterystycznych motywów i symboli: motyw miłości, odrodzenia świata, skrzydeł, lotu, jutrzenki swobody, buntu i przyjaźni. To wielki manifest pokolenia ludzi młodych, którzy czują, że mogą nadać historii nowy bieg, odmienić losy świata, zjednoczyć narody i wyzwolić Polskę.
Nie wiem czy oto chodziło,ale miało być krótko,więc zawarłam to co najważniejsze.