Powinno pomóc:
Wymień funkcje rachunkowości: Kontrolna – realizowana za pośrednictwem różnorodnych działań kontrolnych np. dokumentowanie wszystkich operacji gospodarczych, sporządzania bilansu, rachunku zysków i strat na koniec okresu sprawozdawczego czy też spisu z natury w celu porównania go ze stanem faktycznym; Informacyjna – polega na dostarczaniu informacji wykorzystywanych m. In. Przy sporządzaniu sprawozdań finansowych lub podejmowaniu decyzji gospodarczych; Decyzyjna ( sprawozdawcza) polega na sporządzaniu sprawozdań przekazywanych organom państwowym GUS, US, ZUS , NBP, Sądy Rejestrowe , na potrzeby akcjonariuszy, udziałowców czy kontrahentów.
Dokumenty źródłowe: zewnętrzne obce – wystawione przez obce podmioty( noty, wyciągi bankowe, faktury zakupu); zewnętrzne własne – wystawione przez podmiot dla innych podmiotów (faktury sprzedaży); wewnętrzne – wystawione przez podmiot z przeznaczeniem na wpisanie potrzebnych informacji np. listy płac , magazynowych
Straty i zyski nadzwyczajne:
Powstają na skutek zdarzeń losowych (pożar, powódź, kradzież) straty nadzwyczajne to wartość aktywów utraconych w wyniku tych zdarzeń. Zyski nadzwyczajne to odszkodowania związane z występowaniem strat nadzwyczajnych.
Wynik finansowy: to różnica pomiędzy przychodami i kosztami
WN MA
Koszty Przychody
Straty nadzwyczajne Zyski nadzwyczajne
Podatek dochodowy
BZ Ma - zysk BZ Wn – strata
Przychody- wiarygodnie określone korzyści osiągnięte w okresie sprawozdawczym w formie zwiększenia wartości aktywów lub zmniejszenie wartości zobowiązań, które prowadzą do wzrostu kapitału własnego. Koszty – to wiarygodnie określone zmniejszenie osiągniętych korzyści w okresie sprawozdawczym w formie zmniejszenia wartości aktywów ( np. ich zużycia) lub zwiększenie wartości zobowiązań, które prowadzą do zmniejszenia kapitału własnego.
Zasada podwójnego zapisu: - ewidencja na kontach:
każda operacja musi być zapisana na dwóch różnych kontach w tej samej kwocie po przeciwnych stronach
Obowiązek sporządzania Bilansu pełnego (2 warunki muszą być spełnione): 1) zatrudnienie powyżej 50 osób; 2) suma bilansowa powyżej 2 mln EURO; 3) utargi – przychody ze sprzedaży powyżej 4 mln EURO.
Łączenie kont – polega na wprowadzeniu w miejsce dotychczas stosowanych dwóch lub kilku kont tylko jednego konta, który swym zakresie obejmuje ewidencje wszystkich innych kont łączonych. Stosuje się gdy: zbędne jest szczegółowe grupowanie składników aktywów lub pasywów lub gdy należy połączyć operacje związane z jednym podmiotem w ewidencji. Przykładem łączenia kont o różnym charakterze jest łączenie kont należności i zobowiązań np. z tytułu wynagrodzeń, z tytułu podatków i ceł itp. Powstaje tym samym tzw. Konto rozrachunków.
Co to jest rachunek zysków i strat - jest to sprawozdanie o działalności jednostki i umożliwia badanie struktury dochodów, kosztów i wyniku netto w pełnej wysokości za okres od początku do końca roku kalendarzowego. Rachunek zysków i strat dostarcza informacji o poziomie i źródłach wyniku finansowego osiągniętego przez jednostkę w danym okresie oraz ułatwia analizę i prognozowanie wyniku. Sprawozdanie to umożliwia rozpoznanie położenia dochodowego jednostki i odzwierciedla osiągnięte w tym okresie dochody i poniesione koszty.
Jak sprawdzamy dokumenty przed wpisaniem ich do księgi: dokumenty księgowe przed zapisem podlegają kontroli: merytorycznej- prawidłowość danych zawartych w dokumentach; formalnej – sprawdzenie czy dokument jest kompletny; arytmetycznej - (rachunkowej) Osoba kontrolująca powinna umieścić podpis i datę sprawdzenia dokumentu.