Mam tu coś takiego. Sama mam za sobą podobną szkołę i z tego się uczyłam i całkowicie wystarczyło. Może i Tobie pomoże.
Konta kosztów to konta niebilansowe-wynikowe. Salda tych kont na koniec roku obrotowego przenoszone są na stronę Wn konta "Wynik finansowy". W wyniku tego rozliczenia nie wykazują one sald. Funkcjonują podobnie jak konta bilansowe aktywów.
W ewidencji księgowej przedsiębiorstw ponoszone podstawowe koszty działalności operacyjnej grupowane są w dwóch układach:
-w układzie rodzajowym
-w układzie funkcjonalnym (podmiotowym).
W układzie rodzajowym ujmowane są koszty proste, nienadające się rozłożyć na elementy składowe. Do ewidencji kosztów w układzie rodzajowym są prowadzone następujące konta:
-amortyzacja
-zużycie materiałów i energii
-usługi obce
-podatki i opłaty
-wynagrodzenia
-ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
-pozostałe koszty rodzajowe.
Układ rodzajowy informuje o rodzaju, charakterze i wysokości poniesionego kosztu.
Koszty ewidencjonuje się na kontach układu rodzajowego po stronie Wn tych kont, a następnie rozlicza się je na koszty układu funkcjonalnego za pomocą konta "rozliczenie kosztów".
Ewidencja kosztów w układzie rodzajowym jest dokonywana w sposób jednolity we wszystkich rodzajach działalności, różnicę stanowi ujęcie tych kosztów w układzie funkcjonalnym.
Amortyzacja
Sukcesywne pomniejszanie wartości początkowej środka trwałego o kwotę zużycia nazywa się umorzeniem środków trwałych. Natomiast wyrażone w pieniądzu zużycie środków trwałych, wliczone w koszty, nazywamy amortyzacją. Odpisy amortyzacyjne dokonywane są od wartości początkowej poszczególnych środków trwałych w okresach miesięcznych, kwartalnych lub półrocznych. Okres zależy od tego, jaki jednostka obrała za okres sprawozdawczy.
Stawka zużycia środków trwałych podlega ewidencji księgowej jako koszt zużycia środków trwałych. Konto "środki trwałe" jest kontem podstawowym, wykazuje wartość początkową środków, będącą podstawą dokonywania odpisów zużycia środków. Kontem korygującym jest konto "umorzenie środków trwałych", służące do ewidencji zużycia środków w postaci ich umorzenia. Wartość środków trwałych, którą stanowi wartość netto wykazuje się w aktywach trwałych.
Wynagrodzenia
Wynagrodzenia to wszelkie świadczenia pieniężne i w naturze wypłacane pracownikowi z tytułu wykonanej przez niego pracy na rzecz zatrudniającej go jednostki gospodarczej. Podstawą wliczenia płac w koszty jest wcześniej sporządzona lista płac.
Do ewidencji rozrachunków z pracownikami z tytułu wynagrodzeń służy konto "rozrachunki z tytułu wynagrodzeń", które jest kontem bilansowym, rozrachunkowym, może wykazywać dwa salda: Wn i Ma. Po stronie Ma tego konta księguje się wynagrodzenie brutto oraz inne zobowiązanie powiększające wynagrodzenie pracownika. Po stronie Wn natomiast potrącenia od wynagrodzeń (obowiązkowe, dobrowolne, egzekucyjne), wypłatę zaliczek na poczet wynagrodzeń oraz wynagrodzenia netto. Konta korespondujące do konta:
-rozrachunki z ZUS
-rozrachunki z budżetami
-pozostałe rozrachunki
-wynagrodzenia
Usługi obce
Kwoty naliczone przez dostawcę lub zapłacone w związku z wykorzystaniem usług obcych stanowią koszty księgowane po stronie Wn konta niebilansowego "usługi obce". przykłady: usługi transportowe, pocztowe, bankowe, sprzątanie, dozór mienia
Podatki i opłaty
Przykłady podatków i opłat:
a) pod. od środków transportu
b) pod. od nieruchomości
Opłaty obciążające koszty działalności operacyjnej:
a)za wieczyste użytkowanie gruntów
b) notarialne
c) skarbowe
d) rejestracyjne
Podatki i opłaty są ewidencjonowane po stronie Wn konta niebilansowego "podatki i opłaty", w korespondencji z kontem:
-pozostałe rozrachunki publicznoprawne
-rachunek bieżący
-kasa
-rozliczenie kosztów
-koszty działalności podstawowej lub koszty handlowe
Pozostałe koszty rodzajowe
Ewidencja następuje po stronie Wn konta niebilansowego "pozostałe koszty rodzajowe". Przykłady kosztów: koszty krajowych i zagranicznych podróży służbowych lub promocja wyrobów przedsiębiorstwa.