menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Wypracowanie "Powstanie styczniowe w literaturze okresu pozytywizmu"
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Powstania narodowe w literaturze pozytywizmu

Pozytwiści odeszli od idei powstań narodowych, tzn. po klęsce powstania styczniowego uznali, że Polska nie jest na razie przygotowana na zryw powstańczy i że trzeba najpierw podjąć pracę nad społeczeństwem. Głosili więc hasła pracy u podstaw i pracy organicznej. Jednak z wielkim szacunkiem wypowiadali się o powstaniu styczniowym, czcili pamięć powstańców, chociaż ze względu na cenzurę nie mówili o nim wprost i musieli się posługiwać niedomówieniami. O powstaniu jest mowa w „Lalce” B. Prusa. Główny bohater, Stanisław Wokulski jest byłym powstańcem. Ze względu na walkę w powstaniu zrezygnował z nauki w Szkole Głównej, do której dostał się dzięki trudnej i wytrwałej pracy, a udział w powstaniu okupił zesłaniem w głąb Rosji.
Bardzo wiele nawiązań do powstania znajdujemy w twórczości Elizy Orzeszkowej. W „Nad Niemnem” czas powstania był czasem niemal idealnym – czasem jedności Korczyńskich z Bohatyrowiczami, wspólnoty, wielkich idei, czasem świętym, który nie odszedł w niepamięć. Wszyscy pozytywni bohaterowie tej powieści pielęgnują pamięć o powstańcach, np. pani Andrzejowa Korczyńska wciąż żyje ideałami swojego męża, uczy nawet chłopskie dzieci, chociaż jako arystokratka brzydzi się chłopstwem. Benedykt nie chce sprzedać lasu tylko dlatego, że jest w nim mogiła czterdziestu powstańców. Zarówno Bohatyrowicze, jak i część rodziny Korczyńskich dbają o mogiłę i jest to dla nich miejsce święte, które łączy skłóconych teraz Bohatyrowiczów i Korczyńskich. Powstaniu poświęcona jest również nowela E. Orzeszkowej: ”Gloria Victis”. Leśne kwiaty i drzewa opowiadają wiatrowi historię zbiorowej mogiły powstańczej. Wszystko wydarzyło się na Polesiu. Przed powstaniem przybył tu młody przyrodnik, Marian Tarłowski z siostrą Anielą, aby uczyć w szkole i prowadzić badania przyrodnicze. Kiedy wybuchło powstanie Tarłowski, choć był wątły fizycznie, słaby i niestworzony do walki, wziął w nim udział i uratował życie Trauguttowi – wodzowi odznaczającemu się odwagą, mądrością i szlachetnością. Niestety, przewaga wroga była miażdżąca i powstańcy zginęli. Znany był także okrutny fakt dobijania rannych. Orzeszkowa oddaje tu hołd powstańcom – pokazuje ich jako ludzi odważnych i zdolnych do wielkiej ofiary. Wyraża tez przekonanie, że ich ofiara przyniesie w przyszłości owoc i że ci, którzy zginęli, będą ziarnem przyszłych plonów. Tak więc temat powstania często występuje w literaturze pozytywizmu, chociaż nie można było mówić o nim wprost.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
Ok!!!! wielkie dzięki! pozdrawiam

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...