menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Wszystkie cztery ilustracje na sąsiedniej stronie przedstawiają scenę monologu Konrada z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. W tej scenie dramatu, zwanej „Wielką Improwizacją”, biorą jeszcze udział dwa Głosy: Głos z Prawej (po stronie Dobra) i Głos z Lewej (po stronie Zła). Zapoznaj się z tekstem utworu Mickiewicza. Po lekturze porównaj – w takim stopniu, w jakim to możliwe na podstawie statycznych ujęć fotograficznych – cztery odmienne rozwiązania inscenizacyjne (weź pod uwagę, że zdjęcie z 1901r. ze względu na ówczesne warunki oświetleniowe nie mogło w pełni dokumentować scenografii).
a) Zanalizuj przedstawioną sytuację: co możesz powiedzieć o jej dynamice? Zwróć uwagę na kostium, charakteryzację i sylwetkę głównego aktora: czy odpowiada potocznym wyobrażeniom o bohaterze romantycznym?
b) Zastanów się, jakie funkcje pełnią konstrukcje scenograficzne w przedstawieniach B i D. Jak dookreślają wymowę monologu? Jakie mogą wywoływać skojarzenia z innymi tekstami kultury (zwróć uwagę na akwarelę Williama Blake’a powyżej)? Jaką perspektywę odbioru sugerują widzowi: uniwersalną, historyczną czy współczesną?
c) Które z upostaciowań scenicznych Konrada wydaje ci się najbliższe współczesności? Czy uwspółcześnienie bohatera romantycznego musi prowadzić do jego uzwyczajnienia bądź pomniejszenia? Uzasadnij swoje zdanie.

Zdjęcia:
A. Dziady w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego w krakowskim Teatrze Miejskim (1901).
B. Dziady w inscenizacji Krystyny Skuszanki i Jerzego Krasowskiego w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie; scenografia Józefa Szajny (1962).
C. Dziady w inscenizacji Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w Krakowie; na pierwszym planie Jerzy Trela jako Konrad (1973).
D. Dziady w inscenizacji Adama Sroki w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu; scenografia Izy Toroniewicz.

Obraz:
William Blake, Drabina Jakubowa (1800-1803)

Link do zdjęć:
 http://ofu.pl/xx70okhv

Proszę o pomoc z tym zadaniem....
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
more_vert
Oczywiście poziom to nie szkoła podstawowa, a szkoła średnia... Zapomniałam zaznaczyć :(

1 odpowiedź

more_vert
 
verified
Najlepsza
Powinno pomóc: http://ofu.pl/xxp7v0lq
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
2 odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...