1.
Romantyzm:
To kierunek w muzyce XIXw., którego naczelnym hasłem jest więź muzyki z innymi rodzajami sztuki. Uważano muzykę za sztukę płynną, fantastyczną wyrażającą najrozmaitsze uczucia i nastroje. Wspołdziała z poezją, tańcem, dramatem, malarstwem. Najpopularniejsze formy to:
-pieśń,
-miniatura liryczna pisana głównie na fortepian ("Bogatella", "Elegia", "Humoreska", "Ballada", "Rapsodia", "Nokturn"),
-serenada,
-tańce (walce, polski, mazurki),
-wariacje,
-popisowe koncerty (głównie na fortepian fortepian i skrzypce).
Zmniejsza się zainteresowanie sonatami i muzyką kameralną. Nowe formy to:
-symfonia programowa H.Berlioz,
-poemat symfoniczny Fr.Liszt,
-dramat muzyczny R.Wagner.
Rozwija się bardzo harmonika i tonalność utworów. Muzyka jest przepełniona uczuciowością i liryzmem. Tematyką oper stały się baśnie i romantyczne opwieści. Sięga się do narodowych źródeł muzyki, np.Chopin i Moniuszko.
2.
Romantyzm to epoka, która umownie rozpoczyna się w roku śmierci Ludwika van Beethovena, a kończy -przechodząc w neoromantyzm- w 1848, roku powstania pierwszego poematu symfonicznego, czyli "Co słychać w górach" Franciszka Liszta. W Polsce romantyzm trwał nieco dłużej, aż do Powstania Styczniowego (1863).
Termin "romantyczny" wiąże się z nazwą średniowiecznych powieści, eposów rycerskich, pełnych niezwykłych przygód, bohaterstwa, miłości, niezwykłych zdarzeń, a pisanych nie po łacinie, lecz w językach narodowych. Ten typ utworu nazwano romansem.
Najważniejszymi cechami muzyki romantycznej jest więź z innymi rodzajami sztuki, liryka wokalna, pieśń solowa, liryka instrumentalna, czyli miniatury instrumentalne, powiązanie z folklorem, fantastyczna i talemnicza tematyka utworów, subiektywna forma wypowiedzi, podkreślanie narodowego charakteru muzyki, fortepian wyparł całkowicie z użycia klawesyn oraz wirtuozowstwo instrumentalne.
Formami muzyki romantycznej była pieśń oraz miniatury instrumentalne. Kompozytorzy tamtych czasów to Carl Maria von Weber, Franz Schubert, Robert Schumann, Felix Mendelson-Bartholdy, Niccolo Paganini, Gioacchino Rossini, Gaetano Donizetti oraz Fryderyk Chopin.
3.
http://ofu.pl/xxepxclj