Testamenty zwykłe
Testamenty zwykłe mogą być sporządzone w każdej chwili niezależnie od tego, kim jest spadkodawca, o ile posiada on pełną zdolność do czynności prawnych w chwili tworzenia testamentu. W odróżnieniu od testamentów zwykłych testament szczególny może natomiast zostać sporządzony, gdy wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Elementem łączącym testament zwykły z testamentem szczególnym jest obecność świadków. Ustawodawstwo polskie formułuje tożsame wymaganie co do osób będących świadkami, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z testamentem allograficznym, czy jednym z testamentów szczególnych.
Zgodnie z art. 956 kodeksu cywilnego nie może być świadkiem przy sporządzeniu testamentu ten:
• kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych,
• niewidomy głuchy lub niemy
• kto nie może czytać i pisać,
• kto nie włada językiem, w którym spadkodawca sporządził testament,
• skazany prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania.
Powyższy katalog osób poszerzono w art. 957 § 1 kodeksu cywilnego poprzez wskazanie, iż świadkiem przy sporządzeniu testamentu nie może być:
• osoba, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść, oraz również małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia. W stosunku do osób wymienionych w art. 957 § 1 kodeksu cywilnego ustawodawca stwierdza, iż jeżeli świadkiem była jedna z osób wymienionych w§ 1, nieważne jest tylko postanowienie, które przysparza korzyści tej osobie, jej małżonkowi, krewnym lub powinowatym pierwszego lub drugiego stopnia albo osobie pozostającej z nią w stosunku przysposobienia. Jednakże gdy z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez nieważnego postanowienia spadkodawca nie sporządziłby testamentu danej treści, nieważny jest cały testament.
Testament własnoręczny
Testament nazywany własnoręcznym uregulowany został w art. 949 kodeksu cywilnego. Testament własnoręczny musi być:
• sporządzony własnoręcznym pismem,
• zawierać podpis,
• datę.
Sporządzenie testamentu pismem własnoręcznym oznacza, iż spadkodawca nie może posłużyć się maszyną do pisania lub komputerem, bowiem wszelkie rozporządzenia mają być napisane odręcznie. Niedopuszczalne jest posługiwanie się pomocą osoby trzeciej, która za spadkodawcę spisałaby jego wolę. Materiał, na którym spadkodawca uwieczni swoją ostatnią wolę dla ważności testamentu nie ma znaczenia, podobnie jak narzędzie, jakim się posłużył, np. kredka, długopis, pióro. Podpis, jak już wspominano wcześniej, powinien składać się z imienia i nazwiska, gdyż jest to najbezpieczniejsza forma. Dopuszcza się stosowanie pseudonimu lub samego nazwiska. Stosowanie parafy jest natomiast wątpliwe. Podpis ma indywidualizować spadkodawcę i w oparciu o tę zasadę rozważać należy zastosowanie takich form, jak pseudonim, parafa, samo nazwisko. Zob. także Testament jako czynność prawna wymagająca zachowania określonej formy.
Data powinna się znaleźć w testamencie własnoręcznym.
Testament notarialny
Zgodnie z art. 950 kodeksu cywilnego testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego. Przepisy regulujące tą formę testamentu w sposób szczegółowy znajdują się w art. 79 do 95 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. prawo o notariacie.
Testament allograficzny.
Testament allograficzny ustawodawca reguluje w art. 951 kodeksu cywilnego. Sporządzenie takiego testamentu polega na tym, że spadkodawca w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu lub gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Następnie protokół odczytuje się w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osoby, wobec których wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.
Osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu allograficznego.
Testamenty szczególne
Testament ustny Testament ustny stosownie do treści art. 952 kodeksu cywilnego dopuszczalny jest, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy lub gdy w skutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Testament taki spadkodawca oświadcza przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.
Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.
W przypadku gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Natomiast w sytuacji, w której przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.
Testament ustny można sporządzić w przypadku:
• obawy rychłej śmierci,
• szczególnych okoliczności uniemożliwiających lub utrudniających zachowanie zwykłej formy.
Obawa rychłej śmierci Zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego obawa rychłej śmierci spadkodawcy istnieje nie tylko wtedy, gdy stan zdrowia w chwili sporządzenia testamentu sam przez się lub w powiązaniu z innymi okolicznościami, np. podeszłym wiekiem albo przewlekłym schorzeniem, czynił tę obawę realną w świetle doświadczenia życiowego, a zwłaszcza wiedzy lekarskiej, lecz także w sytuacji jedynie subiektywnego przekonania spadkodawcy co do jego rychłego zgonu - uchwała z dnia 7 stycznia 1992 r„ sygn. akt III CZP 135/91.