menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Tematyka i problematyka satyr i bajek J. Krasickiego
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Problematyka bajek: Bajki I.Krasickiego dzielimy na krótkie- epigramatyczne i dłuższe- narracyjne. Ich alegoryczny charakter pozwala na ukazanie pod postaciami najczęściej zwierząt różnych ludzkich postaw i spostrzeżeń dotyczących spraw społecznych i politycznych. Bajki mówią m.in. o tym, że wywyższanie się nad innych, duma, zbyt wielkie mniemanie o sobie mogą stać się przyczyną tragedii(Szczur i kot), że niewola jest czymś strasznym (Ptaszki w klatce), że prawo jest zawsze po stronie silniejszego, słabszy przegrywa nawet kiedy jest niewinny i racja leży po jego stronie(Jagnię i wilcy), że w chwilach rozpaczy człowiek jest zdolny do zmian poglądów(Filozof), że zbytnia ostrożność może człowiekowi zaszkodzić(groch przy drodze), że gorliwa pobożność często bywa obłudna(Dewotka), a pochlebca zyskuje więcej niż człowiek uczciwy.


Natomiast każda satyra ma inną problematykę, np
Do króla: Ma chcarakter polityczny. Podmiotem liryucznym nie jest sam Krasicki, ale przedstawiciel sarmackiej szlachty, jak z absurdalnych zarzutów wynika, człowiek nie doceniający znaczenia wykształcenia, niechętny postępowi, zarozumiały, mający wysokie mniemanie o sobie, egoistyczny i obojętny na dobro publiczne. Wytykając Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu wady młodości, dobroci, mądrości itp. ośmieszał sam siebie.
Swiat zepsuty: Krasicki dokonał w satyrze analizy przyczyn rozkładu państwa i upadku moralności społeczeństwa. Sytuacja taka wynikała, jego zdaniem, z rozprężenia obyczajów, braku poszanowania tradycji, prywaty, złego wychowania młodego pokolenia. Trud i dorobek "ojców" został zaprzepaszczony, bo dawne wartości, takie jak honor czy patriotyzm zostały zastąpione egoizmem i złem. Winą za taki stan rzeczy obracza Krasicki cały naród i nie znajduje dla tej sytuacji żadnego usprawiedliwienia. To sami Polacy są winni, że doszło do rozbiorów.

I tak dalejj.... ;D
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...