Woda:
Życie bez wody nie jest możliwe. Bez pożywienia możemy przeżyć nawet 2 miesiące, bez wody zaś zaledwie 7-10 dni. Skład ciała ludzkiego to 65-70% woda. W środowisku wodnym odbywają się wszystkie procesy życiowe, woda jest też składnikiem budulcowym wszystkich tkanek.
Utrata 2% wody odbija się na obniżeniu wydolności organizmu., a przy stracie wody do 10% masy ciała człowiek staje się niezdolny do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Przy utracie 20% wody następuje śmierć. Poprzez picie większych ilości wody zapobiegamy zaparciom. Woda pomaga również oczyścić organizm z toksyn (będąc wydalana wraz z moczem i potem).
Składniki odżywcze:
Białka- pełnią w organizmie funkcję budulcową.
rola białek:
-służą do budowy i odbudowy zużywających się tkanek (złuszczony naskórek, wypadające włosy)
-są podstawowym składnikiem krwi, limfy oraz wielu ciał biologicznie czynnych (hormony, enzymy)
-biorą udział w regulowaniu ciśnienia krwi
-wchodzą w skład ciał odpornościowych
-utrzymują właściwy odczyn płynów ustrojowych, treści przewodu pokarmowego
-pełnią rolę nośnika niektórych witamin czy soli mineralnych
Tłuszcze:
-są źródłem energii dla tkanek i narządów
-ułatwiają odczuwanie smaku i połykanie pokarmu
-umożliwiają gromadzenie energii w postaci tkanki zapasowej
-hamują skurcze żołądka i wydzielanie soku żołądkowego
-chronią przed nadmierną utratą ciepła
-stabilizują nerki i inne narządy wewnętrzne
-dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, z których powstają hormony tkankowe
-są nośnikami witamin, tj. A, D, E, K
-decydują o sprawności układu krążenia
-wpływają na stan skóry i włosów
Węglowodany:
-dostarczają łatwo przyswajalnej energii
-utrzymują stały poziom glukozy we krwi, co zapobiega hipoglikemii (niedocukrzenia)
-poprawiają walory smakowe posiłków
-konieczne są do utleniania kwasów tłuszczowych. W przypadku niedostatecznej ilości węglowodanów przyswajalnych w pożywieniu dochodzi do spalania kwasów tłuszczowych i powstawania ciał ketonowych zakwaszających organizm
-błonnik pokarmowy (część nieprzyswajalna) z kolei: pobudza funkcje żucia i wydzielania śliny działającej ochronnie na zęby, buforuje i wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku, zwiększa objętość treści pokarmowej w jelicie cienkim, wpływa na zwiększone wydzielanie soków trawiennych, pobudza ukrwienie jelit, wpływa na wydzielanie hormonów przewodu pokarmowego(gastryny), przez mechaniczne drażnienie ścian jelita grubego wpływa na jego perystaltykę, zmniejsza wartość energetyczną diety i daje uczucie sytości, chroni przed zaparciami uchyłkowatością jelit, polipami, żylakami odbytu i chorobą nowotworową
Witaminy:
Każda z witamin ma swoją rolę do spełnienia w organizmie, dlatego ważne jest, by starannie pokrywać ich dzienne zapotrzebowanie. Dzienne zapotrzebowanie na witaminy jest niewielkie i liczone w miligramach (mg), a nawet w mikrogramach.
Sole mineralne:
pełnią w organizmie ludzkim rolę budulcowa oraz podobnie jak witaminy – regulującą. Wpływają ponadto na gospodarkę wodną oraz równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.