"Zemsta" to lektura posiadająca cechy dramatu. Podstawową cechą dramatu jest brak narratora lub podmiotu lirycznego oraz tekst jest zbudowany z dialogów i podzielony na role.
Głównymi bohaterami "Zemsty" Aleksandry Fredry są: Rejent Milczek i Cześnik Maciej Raptusiewicz. Między tymi postaciami toczy się spór o mur graniczny, który jeden z nich budował pomiędzy swoim domostwem a posiadłością swego wroga, natomiast drugi cały czas usiłował go niszczyć.
Rejent Milczek to człowiek z wyglądu bardzo szczupły i drobny. Jest wdowcem, wychowującym syna - Wacława. Jest osobą przebiegłą, obłudną, chytrą ale także inteligentną, opanowaną i skrytą. Sprawia wrażenie osoby flegmatycznej, pokornej i pobożnej, ale tak naprawdę tylko się maskuje. Rejent w ruchu i gestach jest powściągliwy, zazwyczaj pochyla głowę. Mówi zawsze wolno i lubi wtrącać słówki i zwroty łacińskie. Ma także swoje ulubione powiedzenie: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba.”
Cześnik Maciej Raptusiewicz to stary kawaler, który wychowuje i opiekuje się swoją synownicą Klarą. Jest to wysoki, dobrze zbudowany mężczyna w średnim wieku. Lubi narzekać na starcze dolegliwości, m.in.: bóle żołądka, reumatyzm. Jednak widać, że jest to postać żwawa, gwałtowna, która szybko się porusza, krótko się wypowiada, używając przeważnie zdań wykrzyknikowych. Cześnik przestrzega praw szlacheckich, jest wierny tradycji, ale nie szanuje prawa. Podczas rozmowy gestykuluje lub wymachuje szabelką. Tak jak Rejent ma swoje ulubione powiedzonko : „mocium panie”. Po swoim zachowaniu daje wrażenie osoby odważnej, jednak w sprawach miłosnych jest nieśmiały, np aby oświadczyć się Podstolinie wysłał do niej Papkina.
Obie te postacie posiadają cechy wspólne, m.in. jest to: egozim, pycha, samolubstwo.
Moim zdaniem, bardziej sympatyczną osobą jest Cześnik. Mimo swojego wybuchowego temperamentu, można dojść do wniosku, że jest on w gruncie rzeczy prostolinijny i sympatyczny, co świadczy jedynie na jego korzyść, ponieważ ma swój charakter i jest wyrazista.
:)