menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Hej mam taka prośbe pomogła/Pomogłeś by mi napisac  charakterystyka porównawcza cześnika i rejenta z Zemsty bardzo proszę ?                      ALE NIE Z NETA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Na JUTRO BŁAGAM POMOCY
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
"Zemsta" to lektura posiadająca cechy dramatu. Podstawową cechą dramatu jest brak narratora lub podmiotu lirycznego oraz tekst jest zbudowany z dialogów i podzielony na role.
            Głównymi bohaterami "Zemsty" Aleksandry Fredry są: Rejent Milczek i Cześnik Maciej Raptusiewicz. Między tymi postaciami toczy się spór o mur graniczny, który jeden z nich budował pomiędzy swoim domostwem a posiadłością swego wroga, natomiast drugi cały czas usiłował go niszczyć.
            Rejent Milczek to człowiek z wyglądu bardzo szczupły i drobny. Jest wdowcem, wychowującym syna - Wacława. Jest osobą przebiegłą, obłudną, chytrą ale także inteligentną, opanowaną i skrytą. Sprawia wrażenie osoby flegmatycznej, pokornej i pobożnej, ale tak naprawdę tylko się maskuje. Rejent w ruchu i gestach jest powściągliwy, zazwyczaj pochyla głowę. Mówi zawsze wolno i lubi wtrącać słówki i zwroty łacińskie. Ma także swoje ulubione powiedzenie: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba.”
         Cześnik Maciej Raptusiewicz to stary kawaler, który wychowuje i opiekuje się swoją synownicą Klarą. Jest to wysoki, dobrze zbudowany mężczyna w średnim wieku. Lubi narzekać na starcze dolegliwości, m.in.: bóle żołądka, reumatyzm. Jednak widać, że jest to postać żwawa, gwałtowna, która szybko się porusza, krótko się wypowiada, używając przeważnie zdań wykrzyknikowych. Cześnik przestrzega praw szlacheckich, jest wierny tradycji, ale nie szanuje prawa. Podczas rozmowy gestykuluje lub wymachuje szabelką. Tak jak  Rejent ma swoje ulubione powiedzonko :  „mocium panie”.  Po swoim zachowaniu daje wrażenie osoby odważnej, jednak w sprawach miłosnych jest nieśmiały, np aby oświadczyć się Podstolinie wysłał do niej Papkina.
         Obie te postacie posiadają cechy wspólne, m.in. jest to: egozim, pycha, samolubstwo.
         Moim zdaniem, bardziej sympatyczną osobą jest Cześnik. Mimo swojego wybuchowego temperamentu, można dojść do  wniosku, że jest on w gruncie rzeczy prostolinijny i sympatyczny, co świadczy jedynie na jego korzyść, ponieważ ma swój charakter i jest wyrazista.

:)
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...