menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Charakterystyka dwóch kwasów i dwóch wodorotlenków lub czterech soli. Praca kontrolna.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Kwas węglowy
Wzór sumaryczny H2CO3, odczyn kwaśny. Jest słabym kwasem nieorganicznym, który ulega rozpadowi w temperaturze pokojowej. Niemożliwe jest otrzymanie jego stężonego roztworu. Oranż metylowy zmienia kolor na czerwony w kontakcie z nim. Podobnie papierek uniwersalny. Ulega dysocjacji. Tworzy sole nazywane węglanami. Powstaje w wyniku rozpuszczenia tlenku węgla (IV) w wodzie.

Kwas azotowy (V)
Wzór sumaryczny HNO3. Odczyn kwaśny. Mocny kwas nieorganiczny. Jego mieszanina z kwasem solnym tworzy wodę królewską, która jest w stanie rozpuścić złoto. Oranż metylowy zmienia kolor na czerwony w kontakcie z nim, papierek uniwersalny na czerwony, fenoloftaleina nie zmienia koloru. Charakterystyczną reakcją dla tego kwasu jest żółknięcie białka w kontakcie z nim (reakcja ksantoproteinowa). Ulega dysocjacji. Tworzy sole nazywane azotanami (V). Bierze udział w reakcji nitrowania. Rozpuszczalny w wodzie.

Wodorotlenek sodu (zasada azotowa)
Wzór sumaryczny NaOH. Odczyn zasadowy. Silna zasada. Ma właściwości higroskopijne. Budowę krystaliczną. Powoduje oparzenia w kontakcie z ludzką skórą. Oranż metylowy nie reaguje  kontakcie z NaOH, papierek uniwersalny zmienia kolor na niebieski, fenoloftaleina zmienia kolor na malinowy. Jest substancją silnie żrącą. Ulega dysocjacji. Tworzy sole. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Towarzyszy temu wydzielenie ciepła. W kontakcie z wyższymi kwasami karboksylowymi tworzy mydła sodowe.

Wodorotlenek wapnia (wapno gaszone)
Wzór sumaryczny Ca(OH)2. Odczyn zasadowy. Silna zasada. Wykorzystywana do wykrywania tlenku węglą (IV) (mętnieje w kontakcie z nim). Powoduje oparzenia w kontakcie z ludzką skórą. Oranż metylowy nie reaguje  kontakcie z Ca(OH)2, papierek uniwersalny zmienia kolor na niebieski, fenoloftaleina zmienia kolor na malinowy. Jest substancją silnie żrącą. Ulega dysocjacji. Tworzy sole. Wykorzystywany w budownictwie jako zaprawa wapienna.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...