Kwas węglowy
Wzór sumaryczny H2CO3, odczyn kwaśny. Jest słabym kwasem nieorganicznym, który ulega rozpadowi w temperaturze pokojowej. Niemożliwe jest otrzymanie jego stężonego roztworu. Oranż metylowy zmienia kolor na czerwony w kontakcie z nim. Podobnie papierek uniwersalny. Ulega dysocjacji. Tworzy sole nazywane węglanami. Powstaje w wyniku rozpuszczenia tlenku węgla (IV) w wodzie.
Kwas azotowy (V)
Wzór sumaryczny HNO3. Odczyn kwaśny. Mocny kwas nieorganiczny. Jego mieszanina z kwasem solnym tworzy wodę królewską, która jest w stanie rozpuścić złoto. Oranż metylowy zmienia kolor na czerwony w kontakcie z nim, papierek uniwersalny na czerwony, fenoloftaleina nie zmienia koloru. Charakterystyczną reakcją dla tego kwasu jest żółknięcie białka w kontakcie z nim (reakcja ksantoproteinowa). Ulega dysocjacji. Tworzy sole nazywane azotanami (V). Bierze udział w reakcji nitrowania. Rozpuszczalny w wodzie.
Wodorotlenek sodu (zasada azotowa)
Wzór sumaryczny NaOH. Odczyn zasadowy. Silna zasada. Ma właściwości higroskopijne. Budowę krystaliczną. Powoduje oparzenia w kontakcie z ludzką skórą. Oranż metylowy nie reaguje kontakcie z NaOH, papierek uniwersalny zmienia kolor na niebieski, fenoloftaleina zmienia kolor na malinowy. Jest substancją silnie żrącą. Ulega dysocjacji. Tworzy sole. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Towarzyszy temu wydzielenie ciepła. W kontakcie z wyższymi kwasami karboksylowymi tworzy mydła sodowe.
Wodorotlenek wapnia (wapno gaszone)
Wzór sumaryczny Ca(OH)2. Odczyn zasadowy. Silna zasada. Wykorzystywana do wykrywania tlenku węglą (IV) (mętnieje w kontakcie z nim). Powoduje oparzenia w kontakcie z ludzką skórą. Oranż metylowy nie reaguje kontakcie z Ca(OH)2, papierek uniwersalny zmienia kolor na niebieski, fenoloftaleina zmienia kolor na malinowy. Jest substancją silnie żrącą. Ulega dysocjacji. Tworzy sole. Wykorzystywany w budownictwie jako zaprawa wapienna.