menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
bardziej mi zależy nie o opowiedzeniu czego dotyczy wiersz, tylko wypisaniu jakie środki stylistyczne występują w nim(wiem jedynie że jest to trzynastozgłoskowiec, a z resztą zawsze miałam problem :p)
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Problem nietolerancji religijnej był bardzo bliski autorowi, gdyż sam musiał przejść w 1658 na katolicyzm, wcześniej był arianem. Ci którzy nie zgodzili się zmienić wyznania musieli do 1661 opuścić Polskę, a ich majątek był konfiskowany (konfiskaty – tzw. kaduki).

W utworze „Kto mocniejszy, ten lepszy”, Potocki krytykuje niesprawiedliwe prawo, które w rzeczywistości jest prawem silniejszego, zwykłym bezprawiem,
„Czemuż my ich, nie oni z ojczyzny nas ruszą?
Wżdy szlachta, o równą się z nami wolność kuszą!
„Bo nas więcej niźli ich.”- (…)

Z rozmowy dwóch szlachciców dowiadujemy się, że „z Kościołem trzeba wierzyć bez żadnego swaru”, a ten kto sprzeciwi się ogólnej religii, będzie prześladowany.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
2 odpowiedzi
thumb_up_off_alt 5 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...