menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
krótka "prezentacja na ten temat
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
 
verified
Najlepsza
Jest to efekt rozpraszania światła słonecznego przez ziemską atmosferę. Analogiczne zjawisko zachodzi dla światła na dymie papierosowym i na mgle, gdzie fotony zmieniają trajektorię w chaotyczne kierunki i powodują wrażenie ,,świecenia'' .

 http://ofu.pl/xxnboeky
 http://ofu.pl/xxbfy3ai
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
Większość promieniowania, jakie dostrzegają nasze oczy pochodzi od Słońca. Nasza gwiazda emituje fale wszelkiej długości, ale zdecydowanie najwięcej energii wkłada w światło o kolorach od fioletu do czerwieni. Pośród nich zaś zdecydowanym rekordzistą jest kolor niebieski. Dalej w rankingu plasują się zielony, żółty i czerwony. Podczerwieni i ultrafioletu od początku jest mniej, a w dodatku są bardzo skutecznie przechwytywane przez atmosferę zanim dotrą do powierzchni Ziemi. Dlatego ewolucja przystosowała nasze oczy do postrzegania światła, które nazywamy "widzialnym".

Losy promieniowania słonecznego w atmosferze zależą od jego koloru, a więc długości fali. Właściwie zaś istotny jest stosunek tej wielkości do rozmiarów cząstek powietrza. Dla długich fal (np. odpowiadających czerwieni) życie jest łatwe - cząsteczki powietrza są za małe, żeby przeszkodzić im w podróży, podobnie jak dla nas podczas spaceru żadną przeszkodą nie jest krawężnik. Czerwone czy pomarańczowe promienie przemierzają atmosferę praktycznie po linii prostej.

 

Niebo

 

Z promieniami niebieskimi (których fale są krótsze) jest inaczej. Te same molekuły powietrza, które dla "czerwonych" są małe, są odpowiednio duże, żeby światło niebieskie odbijało się od nich jak kulka we fliperach. Z naszego punktu widzenia znaczy to tyle, że światło czerwone płynie do nas tylko z kierunku tarczy słonecznej. Za to niebieskiego wszędzie jest pełno i dociera do nas ze wszystkich kierunków, tworząc nad nami błękitną kopułę.

Granica w zachowaniu fal jest płynna, czemu zawdzięczamy fakt, że niebo nie zawsze jest niebieskie. Np. światło żółte (długość fali pomiędzy niebieskim a czerwonym) rozprasza się, ale dosyć słabo. W środku dnia, kiedy Słońce jest wysoko na nieboskłonie, fale mają do pokonania stosunkowo cienką warstwę atmosfery. Na tyle cienką, że jedynie niebieskie światło skutecznie się rozprasza. O zachodzie Słońca sytuacja się zmienia. Droga światła w atmosferze przed dotarciem do naszych oczu jest dłuższa, dzięki czemu również zielone i żółte promienie rozpraszają się i niebo ma cieplejszy kolor - często nawet złoty lub pomarańczowy.

Więcej... http://supermozg.gazeta.pl/supermozg/1,91629,5444456,Dlaczego_niebo_jest_niebieskie_.html#ixzz1AwKOwWSz

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...