Węglowodorami nazywamy związki organiczne zawierające w swojej cząsteczce wyłącznie atomy węgla i wodoru. Dzielimy je na trzy podstawowe grupy: łańcuchowe, rozgałęzione i pierścieniowe. Możemy je również podzielić na węglowodory nasycone i nienasycone.
Dzięki właściwości węgla do łączenia się z samym sobą, a także tworzenia izomerycznych związków. A co za tym idzie wielu kombinacjom rozmieszczenia przestrzennego atomów tworzących cząsteczkę. Możemy zaobserwować że grupa ta jest bardzo liczna. A jej przedstawiciele, mogą być wykorzystane do różnych celów przez człowieka. Ich rola w przyrodzie jest bardzo ważna. Stanowią one również podstawę do tworzenia innych związków organicznych, takich jak alkohole, kwasy karboksylowe, estry, fenole itd. Natomiast bardziej rozbudowane, pełnią różne funkcje w organizmach żywych. Kto nie słyszał o czymś takim jak β-karoten (inaczej prowitamina A) i funkcji jaką pełni? Należy on właśnie do rodziny węglowodorów.
Człowiek wykorzystuje węglowodory na szeroką skalę w przemyśle. Służą one nam między innymi jako paliwo do napędzania pojazdów, do ogrzewania naszych domów. W procesie polimeryzacji powstają tworzywa sztuczne, które również usprawniły nasze życie i są wykorzystywane na szeroką skale.
Pozyskujemy je najczęściej z ropy naftowej, ale również w procesie suchej destylacji drewna i gazowania węgla.
Ropę naftowej możemy poddać destylacji. Podgrzaniu i podziałowi na frakcję. Po zakończeniu tego procesu otrzymujemy następujące związki chemiczne:
- benzyna
- nafta (paliwo lotnicze, dawniej stosowana do zasilania lamp naftowych)
- olej napędowy
- olej opałowy
- parafina
- oleje smarowe (wszelkiej maści smary i oleje zmniejszające tarcie)
- asfalt
A teraz na koniec rada wujka Istariego. ;) „Szukajcie a znajdziecie”, wystarczy zadać wujkowi Google trzy pytania i referat sam się stworzy.