menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Znaczenie węglowodorów w przyrodzie. Produkty przerobu ropy naftowej.-REFERAT. Proszę o szczegółowe ujęcie powyższych pytań. Nie znalazłam odpowiednich informacji na ten temat, i proszę również aby odpowiedź nie była skopiowana ze strony ściąga.pl, gdyż informacje tamte nie są w 100% pewne i odpowiednio sprecyzowane. Również pan od chemii jest niezwykle wymagający i nie cierpi falsyfikatów..;/
Bardzo proszę o pomoc w tymże referacie.
Liczę na państwa pomoc, oraz bardzo dziękuję.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Węglowodorami nazywamy związki organiczne zawierające w swojej cząsteczce wyłącznie atomy węgla i wodoru. Dzielimy je na trzy podstawowe grupy: łańcuchowe, rozgałęzione i pierścieniowe. Możemy je również podzielić na węglowodory nasycone i nienasycone.
 Dzięki właściwości węgla do łączenia się z samym sobą, a także tworzenia izomerycznych związków. A co za tym idzie wielu kombinacjom rozmieszczenia przestrzennego atomów tworzących cząsteczkę. Możemy zaobserwować że grupa ta jest bardzo liczna. A jej przedstawiciele, mogą być wykorzystane do różnych celów przez człowieka. Ich rola w przyrodzie jest bardzo ważna. Stanowią one również podstawę do tworzenia innych związków organicznych, takich jak alkohole, kwasy karboksylowe, estry, fenole itd. Natomiast bardziej rozbudowane, pełnią różne funkcje w organizmach żywych. Kto nie słyszał o czymś takim jak β-karoten (inaczej prowitamina A) i funkcji jaką pełni? Należy on właśnie do rodziny węglowodorów.
 Człowiek wykorzystuje węglowodory na szeroką skalę w przemyśle. Służą one nam między innymi jako paliwo do napędzania pojazdów, do ogrzewania naszych domów. W procesie polimeryzacji powstają tworzywa sztuczne, które również usprawniły nasze życie i są wykorzystywane na szeroką skale.
Pozyskujemy je najczęściej z ropy naftowej, ale również w procesie suchej destylacji drewna i gazowania węgla.
Ropę naftowej możemy poddać destylacji. Podgrzaniu i podziałowi na frakcję. Po zakończeniu tego procesu otrzymujemy następujące związki chemiczne:
- benzyna
- nafta (paliwo lotnicze, dawniej stosowana do zasilania lamp naftowych)
- olej napędowy
- olej opałowy
- parafina
- oleje smarowe (wszelkiej maści smary i oleje zmniejszające tarcie)
- asfalt

A teraz na koniec rada wujka Istariego. ;) „Szukajcie a znajdziecie”, wystarczy zadać wujkowi Google trzy pytania i referat sam się stworzy.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...