1)
a)Ra (Z=88 A=223)---> Rn (Z=86 A=219) + He (Z=2 A=4)
b)
Pb (Z=82 A=210)---> Tl (Z= 81 A=210) + proton (beta plus)
Pb (Z=82 A=210)---> Bi (Z= 83 A=210) + elektron (beta minus)
Nie zostało podane o jaki rozpad beta chodzi.
2)
a)
Elektroujemność N = 3,0
Elektroujemność H= 2,1
Λ = 3,0- 2,1 = 0,9
wiązanie kowalencyjne spolaryzowane
Atomy w związku mają wspólną powłokę elektronową. Czyli każdy z nich posiada 8 elektronów walencyjnych. Jednak w tym związku elektrony są bardziej przesunięte w stronę azotu. Przez co możemy stwierdzić występowanie biegunów.
b)
Elektroujemność Mg = 1,2
Elektroujemność O = 3,5
Λ = 3,5 - 1,2 = 2,3
wiązanie jonowe
Magnez oddaje dwa elektrony tlenowi, przez co ma taka samą konfigurację elektronową co neon. Tlen natomiast przyjmuje dwa elektrony i także ma konfigurację taką samą jak neon.
c)
Elektroujemność N = 3,0
Λ = 3,0 - 3,0 = 0
wiązanie kowalencyjne niespolaryzowane
Atomy w związku mają wspólną powłokę elektronową. Czyli każdy z nich posiada 8 elektronów walencyjnych. Otrzymują w ten sposób konfiguracją jak neon.
3)
Ponieważ wapń jak i potas posiadają dość niską elektroujemność i o wiele chętniej oddają elektrony, niż fluor i tlen. Mają one bardzo wysoką elektroujemność i przyjmują szybciej elektrony.
Poza tym jeżeli przyjrzymy się konfiguracji elektronowej tych pierwiastków. Możemy zauważyć, że wapniowi i potasowi będzie szybciej osiągnąć konfigurację gazu szlachetnego oddając elektrony (których mają kolejno tylko jeden i dwa), niż przyjmować 7, albo 8. Natomiast w przypadku tlenu i fluoru mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Będzie im szybciej osiągnąć konfigurację gazu szlachetnego przyjmując elektrony, niż je oddawać.