menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Bardzo proszę o pomoc                                                                              zad1 Izotop radu-223 ulega rozpadowi alfa ,a izotop ołowiu 210 beta.Napisz równania reakcji jądrowych . Z układu okresowego odczytaj nazwy nowych pierwiastków .                                                                      zad2 W podanych cząsteczkach ,ustal rodzaj wiązania i omów sposób ,w jaki to wiązanie powstaje ;NH3, MgO , N2, sprawdź zgodność z zasadą helcową.                                                                                                       zad 3 Uzasadnij ,dlaczego niektóre atomy w procesie jonizacji oddają elektrony a inne przyjmują . Uzasadnij na przykładzie atomu wapnia , potasu, fluoru, tlenu
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
1)
a)Ra (Z=88 A=223)---> Rn (Z=86 A=219) + He (Z=2 A=4)

b)
Pb (Z=82 A=210)---> Tl (Z= 81 A=210) + proton (beta plus)
Pb (Z=82 A=210)---> Bi (Z= 83 A=210) + elektron (beta minus)

Nie zostało podane o jaki rozpad beta chodzi.
2)
a)
Elektroujemność N = 3,0
Elektroujemność H= 2,1
Λ = 3,0- 2,1 = 0,9
wiązanie kowalencyjne spolaryzowane
Atomy w związku mają wspólną powłokę elektronową. Czyli każdy z nich posiada 8 elektronów walencyjnych. Jednak w tym związku elektrony są bardziej przesunięte w stronę azotu. Przez co możemy stwierdzić występowanie biegunów.
b)
Elektroujemność Mg = 1,2
Elektroujemność O = 3,5
Λ = 3,5 - 1,2 = 2,3
wiązanie jonowe
Magnez oddaje dwa elektrony tlenowi, przez co ma taka samą konfigurację elektronową co neon. Tlen natomiast przyjmuje dwa elektrony i także ma konfigurację taką samą jak neon.
c)
Elektroujemność N = 3,0
Λ = 3,0 - 3,0 = 0
wiązanie kowalencyjne niespolaryzowane
Atomy w związku mają wspólną powłokę elektronową. Czyli każdy z nich posiada 8 elektronów walencyjnych. Otrzymują w ten sposób konfiguracją jak neon.

3)
Ponieważ wapń jak i potas posiadają dość niską elektroujemność i o wiele chętniej oddają elektrony, niż fluor i tlen. Mają one bardzo wysoką elektroujemność i przyjmują szybciej elektrony.
Poza tym jeżeli przyjrzymy się konfiguracji elektronowej tych pierwiastków. Możemy zauważyć, że wapniowi i potasowi będzie szybciej osiągnąć konfigurację gazu szlachetnego oddając elektrony (których mają kolejno tylko jeden i dwa), niż przyjmować 7, albo 8. Natomiast w przypadku tlenu i fluoru mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Będzie im szybciej osiągnąć konfigurację gazu szlachetnego przyjmując elektrony, niż je oddawać.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
dzięki bardzo za rozwiązanie

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...