1. "Brak okresowych zalewów uniemożliwia odbycie tarła wielu gatunkom ryb"
2. "(...)następuje szybkie ich wycofywanie (wraz z licznymi gatunkami zwierząt) i wkraczanie gatunków charakterystycznych dla bardziej suchych obszarów."
cały tekst masz tutaj, przeczytaj żeby wiedzieć więcej ^.^ :
Dla organizmów rzek i ich dolin, jednym z najbardziej negatywnych czynników jest ustanie okresowych wylewów na teren doliny, jak i zmniejszenie ich częstotliwości. Najczęściej jest to wynikiem budowy obwałowań odcinających rzekę od doliny, tworzenia tzw. warg brzegowych (podczas usuwania namułów i pogłębiania dna), pogłębiania rzek, oraz budowy zbiorników zaporowych (retencyjnych).
Brak okresowych zalewów uniemożliwia odbycie tarła wielu gatunkom ryb jak np. szczupakowi, który składa ikrę na zalanych łąkach. Powoduje to również obniżenie poziomu wody w starorzeczach oraz ich wysychanie. Prowadzi to w rezultacie do likwidacji, często jedynych w dolinie i jej okolicy, miejsc występowania ekosystemów związanych z wodami stojącymi (roślinnością wodną, ptakami, zwierzętami bezkręgowymi i płazami, dla których jest to miejsce rozrodu).
Brak wylewów zmienia także stosunki wodne w dolinie, szczególnie na zawalu. Odcięcie wałami od rzeki części doliny, lub przechwytywanie wysokich stanów wody przez zbiorniki retencyjne sprawia, że nie docierają tu okresowe zalewy i spada poziom wód gruntowych. Powoduje to znaczne zmiany w występujących tu ekosystemach. Podlegają one zmianie na mniej cenne i bardziej suche. Zjawiska takie obserwuje się na przykład na obszarach zajętych przez lasy, a przeciętych wałami.
W naturalnych dolinach rzek występują zespoły i zbiorowiska roślinne, bezwzględnie wymagające okresowych zalewów. W przypadku ustania lub znacznego ograniczenia intensywności zalewów, następuje szybkie ich wycofywanie (wraz z licznymi gatunkami zwierząt) i wkraczanie gatunków charakterystycznych dla bardziej suchych obszarów.
http://ofu.pl/xxna9in3