menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Objaśnij na czym polegało szarganie świętości narodowej przez futurystów?
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Rok 1918 - odzyskanie niepodległości, sprawiło, że poezja międzywojnia ma zupełnie nowy charakter.
Młodzi poeci zapragnęli położyć kres tematyce patriotycznej, narodowościowej i wyzwoleńczej. Stwierdzili: skoro narodziła się nowa epoka, nowy świat i nowy człowiek, Ojczyzna jest wolna, to poezja winna być radosna: "Ojczyzna moja wolna... / Więc zrzucam z ramion płaszcz Konrada" (A. Słonimski).
Poeci poczęli organizować życie kulturalno-rozrywkowe w większych miastach, inicjowali dyskusje na temat samej istoty literatury i prowokowali skandale, z których do historii przeszły:

    * skandal poetycki, tzw. "wojna o wiosnę". Młody student prawa, Julian Tuwim ogłosił w studenckim piśmie "Pro Arte et Studio" wiersz "Wiosna". Jego charakter wywołał powszechne oburzenie, bowiem opis wiosny był niezwykle zbrutalizowany, a nawet wyuzdany. Głosił powszechną "ruję": "Naróbcie Polsce bachory", "Rozrzućcie więcej kawalerskich chorób", - by tylko zacytować niektóre jego fragmenty. Oburzeni czytelnicy pisali listy, "Goniec Poranny" przedstawił Tuwima jako człowieka zdegenerowanego, "Kurier Polski" domagał się cenzury. Z kolei Jan Lechoń wystąpił z artykułem obronnym, wołając o swobodę literatury;
    * skandale wywoływane wielokrotnie przez organizatorów imprez w kawiarni "Pod Pikadorem". Pikadoryjczycy: Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Julian Przyboś, Julian Tuwim głosili "dyktaturę poetariatu" i "zabawę w zwalanie sztuki z piedestału". Inicjowane przez nich spotkania skierowane były przeciw mieszczańskiemu konserwatyzmowi, głoszono szarganie zapleśniałych wartości, "sztukę na sprzedaż" i odejście od poetyckiej chwały;
    * wielokrotnie skandale prowokowali futuryści. Ich jednoaktówka "GGA" i propozycje zmiany ortografii (np. Nuż w bżuhu), a także gorszące tematy szokowały publiczność.

Skamandryci
Nazwa grupy wywodzi się od mitycznego źródła, poeci zaczerpnęli je bezpośrednio z "Akropolis" S. Wyspiańskiego: "Skamander połyska, wiślaną świetlącą się falą" i nazwali tak również miesięcznik poetycki. Do grupy należeli: Julian Tuwim, Jan Lechoń, Antoni Wierzyński, Jarosław Iwaszkiewicz.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...