menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Wypracowanie
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Czy współczesny świat potrzebuje filozofów?


Filozof- myśliciel- osoba, która z wewnętrznej potrzeby zastanawia się nad istnieniem i sensem życia. Z języka greckiego słowo filozofia znaczy umiłowanie mądrości
(filo – sofia), czyli filozof jest mędrcem i ceni sobie wiedzę. Uświadamia on „ ludziom maluczkim” o „ nieskończoności ładu wszechświata” i o sensie ich własnego życia. Każdy człowiek dąży do samorealizacji, do spełnienia własnych marzeń, ale nie każdy wie, jaką pójść drogą. Filozof nam tę drogę wskazuje, jego przemyślenia
mogą nam posłużyć jako nasze i możemy przyjąć jego słowa jak własne , jego wartości mogą być naszymi, mogą służyć za wzór. Ludzie żyją z dnia na dzień i nie próbują nawet zastanawiać się nas sensem życia. W odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie powiem, że dzisiejszy świat potrzebuje filozofów, ponieważ taki człowiek uświadamia ludziom jak bardzo potrzebne nam jest nadanie sensu naszemu życiu i zastanowieniu się czasem nad nim. Podam kilka argumentów na poparcie mojego stanowiska.
Po doświadczeniach z I, II wojny światowej i atakach terrorystycznych jednym z ważnych zadań współczesnego świata stała się ochrona pokoju. Temu też celowi mogą posłużyć współcześni filozofowie i takich ich dziś potrzebujemy. Jednym z najbardziej światłych umysłów przełomu XX i XXI w. był Jan Paweł II - papież Polak, który przewodził organizacji kościoła chrześcijan i który życie swoje poświęcił szerzeniu idei pokoju na świecie, tolerancji i jedności narodów. Propagował ideę zjednoczenia kościołów i religii, zbliżenia kultur i uwolnienia umysłów od okrucieństwa, zakłamania i zła. „Trzeba pokazywać światu ogień miłosierdzia, w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek- szczęście.” Jan Paweł II.
Swego rodzaju filozofem współczesnym jest postać Pana Cogito, wymyślonego przez Zbigniewa Herberta. Imię tej postaci zostało zaczerpnięte z poglądów filozoficznych Kartezjusza i jego słynnej tezy „ Myślę, więc jestem „ czyli „Cogito ergo sum”. Pan Cogito jest zwykłym człowiekiem, który zadaje sobie pytania o sens życia jakie najczęściej rozważali filozofowie. Pan Cogito jest ciekawy świata, zdolny do zmiany własnych poglądów. Można powiedzieć, że z drugiej strony jest on poetą, który przedstawia wiersze na pograniczu poezji i filozofii i jak powiedział ks. Józef Tischner: „ W końcu gdzieś u szczytu wszystko splata się w jedno...” Pan Cogito pokazuje ludziom, że istnieje dużo spraw wymagających zadumy, że niezależnie od sytuacji, człowiek musi żyć z podniesioną głową, by zasłużyć na miano Człowieka.
Jak już wcześniej wspomniałam, filozofowie pomagają nam dostrzec drogę jaką powinniśmy podążać. Dzisiejsi pisarze i poeci są też w pewnym sensie filozofami, a taką filozofię jak żyć aby spełnić swoje pragnienia przedstawia Paulo Coelho w książce pt. „Alchemik”. Jest to opowieść o marzeniach, poszukiwaniu własnej drogi, odwadze i prawdziwym szczęściu. Filozofia tej książki polega na tym, że opowiada o zwykłym pasterzu o imieniu Santiago, który zdobywa się na odwagę i postanawia iść śladem Własnej Legendy. Spotyka na swej drodze ludzi, których można nazwać filozofami, to oni mówią mu jak słuchać głosu serca i dążyć do samorealizacji. Mówią mu, że marzenia są napędem życiowym i że nie należy wątpić w możliwość ich spełnienia ale wyruszyć za nimi w podróż. „ Moje serce obawia się cierpień. Powiedz mu, że strach przed cierpieniem jest straszniejszy niż samo cierpienie. I że żadne serce nie cierpiało nigdy, gdy sięgało po swoje marzenia, bo każda chwila poszukiwań jest chwilą spotkania z Bogiem i z Wiecznością.”
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...