menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Google
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
http://www.sciaga.pl/tekst/94952-95-terroryzm_we_wspolczesnym_swiecie_zrodla_konsekwencje_tego_zjawiska_w_sferze

Terroryzm jest zjawiskiem, które we współczesnym świecie doczekało się wielu definicji, prób jak najpełniejszego określenia jego wszystkich aspektów. Słowo terroryzm wywodzi się z łacińskiego wyrazu terror, czyli ?strach, przerażenie?. Aktualnie najpowszechniejsza definicja przedstawia terroryzm jako używanie siły lub przemocy przeciwko osobom lub własnością z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie a poprzez to wymuszenie określonych celów. Co wlicza się a co nie w ramy tego pojęcia nie jest jasne, gdyż wiąże się to z silną zależnością z polityką.
Początkowo działania, które możemy dziś nazwać terroryzmem, związane były z polityką i polegały przede wszystkim na zamachu na władcę. Jednak możliwość zranienia osób postronnych powstrzymywała ich. Z czasem ataki zaczęły dotykać głównie społeczeństwo, jako formy nacisku, mające na celu zniechęcenie do grupy rządzącej. Działania te nie odnosiły się negatywnie dla samych zamachowców, dopiero w ostatnich dwudziestu latach pojawili się terroryści- samobójcy. Gdy wydawało się, że terroryzm zanika, nowe wydarzenia ukazały, że jest inaczej. Dzieje się to z powodu coraz bardziej intensywnego konfliktu palestyńsko- izraelskiego oraz ataków Al Kaidy na USA.
Pobudki jakie kierują terrorystami są przez większość ludności globu nie zrozumiane. Ludzie odnoszą się do nich negatywnie nie ze względu na ich ideologie, chęć odzyskania wolności w pewnych sferach życia mogłoby być zrozumiane, gdyby nie fakt, że przez to ginie wielu bezbronnych i niewinnych ludzi, niszy się materialny dorobek danej kultury i utrudnia życie nie tylko poprzez brak podstawowych udogodnień, ale przede wszystkim ciągły strach, wyniszczający psychicznie ludzi, znajdujących się w sferze możliwych ataków.
Głównymi powodami terroryzmu jest chęć zamanifestowania siły, ukazanie swoich poglądów pozwalających na szerszy dostęp do władzy, wyzwolenie się spod różnych wpływów zwierzchnich, nauka religii. Konsekwencje są ogromne. Przede wszystkim wspomniane wcześniej skutki materialne i śmierć. W perspektywie społecznej terroryzm budzi przede wszystkim lęk. Życie w nieustannej sytuacji stresującej, niebezpiecznej jest niemożliwe. Społeczeństwa skazane na podobne doświadczenia, pozwalają sobą manipulować, odzwierciedlając nastroje terrorystów. Często, jak w przypadku wojny, ludzie stępiają swoje uczucia, dzieje się to jednak wtedy, gdy sytuacja ta trwa przez dłuższy czas. W społeczeństwach nie przyzwyczajonych do podobnych incydentów, sprawia że ludzie się integrują, czują się jednością a czynniki które ich dzieliły znikają, by razem skierować się przeciw wspólnemu wrogowi. W sferze politycznej terroryzm odnosi się głównie to wymuszenia określonych celów, jak uznanie niepodległości części kraju uznanej za ojczyznę przez ludność o odrębnej kulturze od reszty kraju, zmiana rządów i rządzących lub ich decyzji w związku z różnymi sprawami. Zazwyczaj terroryzm społeczny jest ściśle złączony z politycznym.
Co zrobić by zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować terroryzm? Walka ta jest ogromnie trudna, ze względu na liczne powiązania, hierarchie a nawet ciche poparcie rządów niektórych państw. Pokonanie grup działających za pomocą przemocy jest również ciężkie ze względu na poparcie społeczne, gdyż dopóki, ktoś będzie podzielał idee, finansował i uczestniczył w tych aktach , nie zniknie ono nigdy. Można więc izolować te kraje, walczyć z nimi militarnie (co nie ukazuje przeciwników terroryzmu jako lepszych, gdyż zwalczałoby zło złem) czy osiągnąć kompromis, przynajmniej tymczasowy, pozwalający ochronić jak największą ilość ludzi. Jednak każde z tych działań nie jest w stanie zlikwidować terroryzmu jako zjawiska w ogóle. Aby tak się stało wszyscy musieliby zmienić tok myślenia i uznać równość każdego człowieka, bez względu na wszelkie różnice.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...