Pająk krzyżak - zwyczajowa nazwa niektórych gatunków pająków z rodziny krzyżakowatych (Araneidae), zwłaszcza pająków z rodzaju Araneus (krzyżak ogrodowy, krzyżak łąkowy, krzyżak dwubarwny), charakteryzujących się często wyraźnym wzorem krzyża na odwłoku. Są one - podobnie jak wszyscy przedstawiciele rzędu pająków - jadowite, jednak niegroźne dla człowieka.
Krzyżak zielony (Araniella cucurbitina) pająk z rodzaju Araniella, należący do rodziny krzyżakowatych.
Samice rosną do 8 mm, samce tylko do 5 mm. Pająk występuje głównie na leśnych polanach, gdzie buduje pajęczyny na liściach i kwiatach krzaków lub trawy. Pajęczyny mają około 10 cm średnicy.
Ten pająk nie korzysta z kryjówek, ponieważ jest zakamuflowany przez swój zielony kolor. Dorosłe pająki przybierają zielony kolor na wiosnę. Świeżo wyklute młode są czerwone i brązowe. Oznaką osiągnięcia dorosłego wieku jest zmiana koloru odwłoka z czerwonego na zielony.
Pająki występują w Palearktyce, choć można je znaleźć w Ameryce Północnej, dokąd zostały prawdopodobnie zawleczone.
wikipedia x3
Jeden z największych pająków zamieszkujących Polskę (długość ciała 15mm). Na odwłoku ma charakterystyczny biały rysunek krzyża. Tka duże, koliste pajęczyny na wysokości 1,5-2,5 m. Siedzi zwykle w środku pajęczyny z rozstawionymi nogami, głową w dół i trzyma przednimi odnóżami nitki sygnalizacyjne. Można go pomylić z Araneus quadratus i Araneus marmoreus, które są częstsze na mokrych łąkach. Dojrzałe osobniki spotykane są od sierpnia. Jesienią samice przędą żółte kokony jajowe, wyglądające jak kłębki waty, i składają je w trawie. Młode pająki wylęgają się wiosną. Galeria pająków. Pająk: Krzyżak ogrodowy. Zdjęcie wykonane w woj. pomorskim w czerwcu 2001 roku.
jakaś tam stronka :p