Ściany te muruje się najszybciej. Trzeba jednak użyć na nie takiego materiału ściennego, który jest jednocześnie wytrzymały i ciepły. Warunki te spełniają tylko:
- bloczki z betonu komórkowego; - pustaki z ceramiki poryzowanej;
- pustaki z keramzytobetonu, jednorodne lub z wkładkami styropianowymi.
Aby ściana jednowarstwowa była wystarczająco ciepła, musi mieć grubość 36-44 cm. Trzeba też pamiętać o dociepleniu miejsc, w których w ścianie są elementy konstrukcyjne z betonu (nadproża, wieńce) lub wykonać je z prefabrykowanych elementów systemowych. Inaczej mogą się one stać mostkami termicznymi.
Izolacyjność cieplna
Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła U ścian jednowarstwowych nie może być wyższy niż 0,5. W praktyce takie ściany są cieplejsze: producenci starają się, aby współczynnik przenikania ciepła ścian wybudowanych z materiałów ściennych przez nich oferowanych nie przekraczał wartości 0,3, podobnie jak ścian dwu- i trójwarstwowych. Na przykład ściany z najcieplejszych bloczków Ytong grubości 40 cm mają U = 0,23, a ściany z pustaków keramzytobetonowych z wkładką styropianową - nawet U = 0,2.
Wykonanie
# Murowanie. Ścian jednowarstwowych w zasadzie nie powinno się murować na zwykłą zaprawę: te z betonu komórkowego powinny być klejone cienką warstwą (1-3 mm) zaprawy klejowej, a ściany z ciepłej ceramiki - najlepiej na grube spoiny z zaprawy ciepłochronnej (10-15 mm); w niektórych ścianach stosuje się też specjalny sposób nakładania zaprawy - nie na całą powierzchnię, lecz z podłużnymi przerwami.
Większość bloczków i pustaków przeznaczonych do wznoszenia ścian zewnętrznych ma po bokach specjalnie wyprofilowane zamki, dlatego muruje się je przeważnie bez wypełniania spoin pionowych. Niektóre ściany zbroi się w co trzeciej warstwie kratownicą z cienkich prętów stalowych.
Na etapie robót murarskich ściany jednowarstwowe najłatwiej kontrolować, bo są przez cały czas widoczne z obydwu stron. Nie ma więc obaw, że ewentualne usterki zostaną zakryte, zanim je ktoś zauważy.
# Wykończenie. Do wykańczania tych ścian można stosować tradycyjne tynki cementowo-wapienne, a jeśli mają gładką powierzchnię - także tynki pocienione.
Ile to kosztuje
Ściany jednowarstwowe:
# bloczki z betonu komórkowego odmiany 400 (36 cm), murowane na zaprawę klejową + tynk cementowo-wapienny 31 500 zł*
# pustaki poryzowane P+W (44 cm), murowane na zaprawę ciepłochronną + tynk cementowo-wapienny 35 500 zł*
# bloczki z keramzytobetonu (36,5 cm), murowane na zaprawę ciepłochronną + tynk cementowo-wapienny 35 000 zł*
*Orientacyjny koszt wybudowania ścian zewnętrznych o powierzchni netto około 210 m2 domu parterowego z użytkowym poddaszem (bez kosztu wykończenia ścian od wewnątrz).
Ściany jednowarstwowe wznosi się szybko, ale trzeba to robić dokładnie. Ewentualnych błędów nie zakryje przecież warstwa ocieplenia, bo jej po prostu nie ma.