menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Siedmiodniowy bilans energetyczny człowieka
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Organizm człowieka ma określone zapotrzebowanie na energię, wynikające z wrodzonej, genetycznie uwarunkowanej szybkości procesów metabolicznych, prowadzonego trybu życia, a także wieku i płci.

Zachowanie zrównoważonego bilansu między ilością energii przyjmowanej z pożywieniem i wykorzystywanej przez organizm jest podstawą zachowania zdrowia. Jeśli nie przekraczamy dziennego zapotrzebowania kalorycznego i cała energia pobrana równa jest energii wydatkowanej, waga naszego ciała nie zmienia się i stan taki jest najbardziej pożądany u osób dorosłych, które zakończyły już okres wzrostu. Nasz organizm ma stałe wydatki energetyczne. Są nimi podstawowe przemiany metaboliczne takie jak na przykład: podtrzymywanie krążenia krwi i pracy serca, a także utrzymywanie stałej temperatury ciała oraz strawienie zjedzonych posiłków. Wydatki energii to także dodatkowa aktywność, czyli praca fizyczna i umysłowa, a także np. jazda na rowerze czy taniec w dyskotece. Ten rodzaj aktywności sprawia ,że nasze zapotrzebowanie na energię dostarczana z pokarmem różni się tak znacznie:

DZIENNE ZAPOTRZEBOWANIE

GRUPA

OSÓB    ILOŚĆ kcal POTRZEBNYCH CODZIENNIE

Dzieci    1300

Młodzież    2500-3500

Kobiety    1700-2800

Kobiety karmiące    2800

Mężczyźni    2500-4000

Osoby starsze    1500-1800

ENERGETYCZNE RÓŻNYCH GRUP OSÓB

DZIENNE ZAPOTRZEBOWANIE ENERGETYCZNE

W ZALEŻNOŚCI OD TRYBU ŻYCIATRYB ŻYCIA (ZAWÓD)    DOBOWE ZAPOTRZEBOWANIE ENERGETYCZNE W kcal

mężczyźni     kobiety

Tryb siedzący (pracownik biurowy, kierowca, dziennikarz, lekarz)    2500-2700    1700-2200

Tryb umiarkowanie aktywny (listonosz, kelnerka, nauczyciel)    2700-3200    2100-2400

Tryb aktywny (pracownik fizyczny, górnik, żołnierz, sportowiec)    3300-4000    2400-2800

Nadwyżki dające bilans dodatni są dla zdrowia niezbyt dobre zwłaszcza dla osób , które zakończyły okres wzrostu. Nadwyżka energetyczna prowadzi początkowo do nadwagi, a później do otyłości, która jest przyczyną m.in. nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy.

Otyłość jest to masa ciała przekraczająca o 20% górną granicę należnej masy ciała. Otyłość jest przyczyną wielu zaburzeń fizjologicznych i chorób z nimi związanych. Ludzie otyli mają większą skłonność do zachorowań na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, choroby serca, kamicę pęcherzyka żółciowego, choroby wątroby, bezpłodność, zmiany w kręgosłupie i stawach nóg oraz choroby nowotworowe.

Otyłość powoduje skrócenie długości życia i jest poważnym, narastającym problemem społecznym i zdrowotnym w krajach rozwiniętych. W Stanach Zjednoczonych około 100 milionów osób ma nadwagę, mimo stosowania regularnych kuracji odchudzających, przez prawie połowę dorosłej populacji kobiet. Większą skłonność do otyłości mają kobiety, zwłaszcza w okresie ciąży, po urodzeniu dziecka, lub w okresie menopauzy.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...