menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Przykłady naruszenia etyki w biznesie
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Na początku opiszę dwa przykłady zachowań nieetycznych, o których wiele mówiły i nadal mówią media. Są one dość brutalne i prawie niewiarygodne, a pochodzące ze skrajnych krańców dziedzin naszego życia; przykre tylko, że prawdziwe i tak bardzo dotykające każdego z nas. Pokazują one doskonale jak daleko posunięty jest w naszym kraju proces zatracania wartości takich jak uczciwość, moralność, sprawiedliwość, lojalność i to nie tylko w biznesie.

Biznes jest biznes - zdaje się mówić hasło przedsiębiorców. To jednak, co dzieje się w tzw. "biznesie usług pogrzebowych" nie tylko łamie wszelkie normy etyczne, ale wręcz zabija godność człowieka.

Usługi pogrzebowe to biznes, określany współcześnie, jako pewny, bowiem
w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat skrócił się przeciętny czas życia. Każdy zgon oznacza wypłatę znacznego odszkodowania zasiłku dla rodzin. Pokusa zarabiania na usługach pogrzebowych była tak silna, że powstało zbyt wiele firm. Konkurują one ze sobą
w bardzo brutalny sposób i bardzo mało etyczny, czasem wręcz zatracany jest szacunek wobec człowieka, wobec zmarłych. Chęć zysku, przy jednoczesnej dużej konkurencji sprawia, że wszystkie chwyty stają się "dozwolone". Tak np. przekupywany jest personel medyczny, zawieszający konającym, na palcach stóp karteczki z telefonami firm pogrzebowych.

Drugim przykładem zachowania nieetycznego bez wątpienia jest zachowanie lekarzy NFZ. Aby dostać się do jakiegoś lekarza specjalisty zazwyczaj trzeba wcześniej ustalić termin, który dość często jest tak odległy, że pacjent nie może na wizytę czekać aż tak długo. Jednakże, jeżeli temu samemu specjaliście, w tej samej przychodni państwowej zapłacimy tzw. „łapówkę”, termin naszej wizyty przybliża się i w zasadzie ogranicza do minimum, czyli kilku dni (zależy to także od wysokości „łapówki”). Tak samo jest z wypisywaniem skierowań na badania, większość lekarzy wypisze nam takie skierowanie dopiero po otrzymaniu odpowiedniej kwoty.

O zachowaniach etycznych mówi się zdecydowanie mniej niż o tych nieetycznych, co nie oznacza wcale, że takich zachowań nie ma we współczesnym świecie.

Przykładem takiego zachowania może być dobre traktowanie pracowników. Wiadomo, że czasami w sklepach panuje większy ruch (chociażby w okresie przedświątecznym), nie ma potrzeby zatrudniania większej liczby pracowników, ale ci aktualni w takiej sytuacji pracują dłużej niż jest to zapisane w umowie. Etycznym zachowaniem w tym przypadku jest na pewno wypłacenie dodatkowej premii pracownikom właśnie za te przepracowane nadgodziny.

Drugim przykładem etycznego zachowania etycznego jest nie sprzedawanie alkoholu osobom nieletnim. Choć alkohol wśród młodzieży (czy coraz częściej dzieci!) nikogo już chyba nie dziwi i choć w większości sklepów łamany jest zakaz sprzedawania alkoholu dzieciom i młodzieży do lat 18; to jeszcze są sklepy w których przestrzegany jest ten zakaz. Coraz częściej pojawiają się akcje (nie tylko w mediach) walczące właśnie o to, by ten zakaz był przestrzegany w coraz większej ilości sklepów, barów, pubów, etc.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...