menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Napisz rozprawke na temat: czy w dzisiejszym świecie potrzebujemy bardziej Dedalów czy Ikarów?
w pracy posłuż się przykładami z literatury, histori, filmu lub sztuki.
twoja praca nie powinna być krótsza niż 80 słów.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Świat zawsze potrzebował zarówno praktycznych ludzi sukcesu jak
Dedal, jak i romantycznych idealistów w rodzaju Ikara.Jedni w trudzie i znoju budują podstawy cywilizacji i dobrobytu, drudzy wytyczają przed ludzkością nowe cele do osiągnięcia.
Z pozoru wydaj się, że ważniejsi są ludzie podobni do Dedala.Na znanym obrazie Petera Bruegela"Upadek Ikara"na pierwszym planie jest rolnik przygięty do ziemi i zajęty orką.Tytułowego bohatera dzieła, tragicznej ofiary własnego marzenia, właściwie nie widać,
z morskich
 fal wyłania się jedynie noga.Przesłanie obrazu jest jasne-Ikar niczego nie dokonał i marnie zginął,oracz zaś pozostanie i swoją ciężką pracą będzie karmił i odziewał innych.A z przygody Ikara nie pozostanie nic, może poza pouczeniem, aby słuchać rad starszych i bardziej doświadczonych.
Z drugiej jednak strony
, co osiągnęłaby ludzkość,gdyby nie ludzie o postawie ikaryjskiej?.Ludzie zapatrzeni w ziemię, jak oracz z obrazu Bruegela,nie przyczyniają się do rozwoju
 cywilizacji,ponieważ nie potrafią marzyć- i dążyć do tego, co z pozoru nieosiągalne.Jak dążył choćby Howard Hughes,bohater filmu "Awiator",człowiek,który nie wahał się podjąć się najtrudniejszych wyzwań i dzięki któremu lotnictwo uczyniło kolejny krok do przodu.O mało nie spotkał go los Ikara (był bliski śmierci w katastrofie lotniczej),lecz ryzykując wskazał nowe kierunki rozwoju techniki
 lotniczych.I takie jest zadanie tego rodzaju ludzi-wskazywanie ludzkości nowych horyzontów,celów i zadań.Np. rosyjski uczony Konstanty Ciołkowski wskazał kosmos jako następny cel dla awiacji,a Ludwik Pasteur mikrobiologię, jako kolejną dziedzinę medycyny.
Z powyższego wynika zatem,że ludzkość,aby się rozwijać, potrzebuje Dedalów i Ikarów.Dedal bowiem chciał jedynie uciec od Minosa i po to skonstruował swoje skrzydła,Ikar zaś pragnął dzięki nim zdobyć przestworza.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
2 odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...